Acil servise başvuran lineer fraktür saptanan pediatrikkafa travmalı hastaların klinik ve sosyodemografiközellikleri
Clinical and sociodemographic features of patients with pediatrichead injury with linear fracture registering to the emergencydepartment
- Tez No: 799769
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çocukluk çağı kafa travmaları, çocukluk çağı mortalite ve morbidite nedenleri arasında 3. sırada yer bulmaktadır. Mortalite oranı lösemiden 5 kat, beyin tümörlerinden 18 kat daha fazladır. Erkek çocuklarda 2 kat fazla sıklıkla görülmektedir. En sık travma sebepleri düşme ve motorlu araç kazalarıdır . Yeni doğanda, doğum travması, hipoksi, germinal matriks kanaması ön planda iken, 3- 6 aylık süt çocuğunda düşme (%75), araba kazası (%11), çocuk ihmal ve istismarları, 10 yıldan sonra ise araba ve bisiklet kazaları ilk sıradadır . Özellikle çocukluk çağında meydana gelen kafa travmalarında bazı faktörler sebebiyle gelişen faktörler yetişkenlerden farklılık göstermektedir. Bu faktörler arasında beyin ve koruyucu sistem matürasyonu, nöral gelişim evresi, yaş grubuu, gri cevher, beyaz cevher ve kalvaryum yapısı yer almaktadırr . Nöronal hücre sayısı, doğumda erişkin ile benzer sayılarda olsa da, dendritik genişleme ve astrosit ağı ikinci yılda maturasyonunu tamamlanmaktadır. Gri cevherde ilk iki yılda hızla gelişim gösterirken, beyaz cevher nispeten yavaş gelişir. Beyin yapısında yer alan hücreler ilk 2 yılda hızla su kaybederken, myelinizasyon ilk bir yılda hızla oluşur. Yenidoğan bebeklerin kalvaryum yapısı, tek tabaka şeklindedir. Sutürler doğumu takiben hızla kapanmaya başlayarak 4. yıl sonunda kafatasını rijid ve kapalı hale getirir. Bunun sonucu olarak, myelinsiz nöron komprese olabilmekte veya yumuşak kalvaryum travmatik etkiyi dağıtabilmektedir. Yani kitle lezyonu oluşumu azalacak, fakat beyaz cevherde yırtılma ve beyin ödemi daha sıklıkla karşımıza çıkacaktır. Sütürlerin açık, kalvaryumun yumuşak ve beyin dokusunun daha küçük olması, subaraknoid mesafenin geniş ve çocuk erişkinden daha fazla ekstradural sıvı kolleksiyonunu tolere etmesini sağlamaktadır . Kafatası fraktürleri oluş şekli ve yerlerine göre: Lineer fraktür , Çökme fraktürü , Kompleks ezilme fraktürleri. Bileşik-şiddetli fraktürler, Frontal sinüs fraktürleri, Kafa kaidesi fraktürleri olarak sınıflandırılır. Biz bu fraktürlerden lineer fraktürü anlatacağız. Lineer Fraktürler: En sık görülen fraktür tipi olup, olguların üçte biri bu şekildedir. Genel olarak parietal bölgede olup, olguların çoğuna sefal hematom veya subgaleal eşlik eder. Kanama miktarına bağlı oluşan gerginlik ağrıya yol açabilir. Nadiren (yeni doğan, süt çocuğu ve koagulopatisi olan çocuklarda) şiddetli kanama, kan transfüzyonu gerektirecek seviyede olabilir. Travmatik beyin travmasına yol açmayan olguların cerrahi endikasyonu olmayıp; spesifik tedavi gerektirmeyen çabuk, komplikasyonsuz ve tam iyileşme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Childhood head trauma is the third leading cause of childhood mortality and morbidity. finds place. The mortality rate is 5 times higher than leukemia and 18 times higher than brain tumors. Male It is seen twice as often in children. The most common causes of trauma are falls and motor vehicles. are accidents. In newborns, birth trauma, hypoxia, and germinal matrix bleeding predominate, 3- Falling in 6-month-old infant (75%), car accident (11%), child neglect and abuse, more than 10 years Then car and bicycle accidents are in the first place. Headache, especially in childhood The factors that develop due to some factors in trauma differ from adults. This Among the factors, brain and protective system maturation, neural developmental stage, age group, gray ore, white matter and calvarium structure. Neuronal cell count, adult at birth Dendritic enlargement and astrocyte network maturation in the second year, although in similar numbers as is being completed. Gray matter develops rapidly in the first two years, while white matter is relatively develops slowly. While the cells in the brain structure lose water rapidly in the first 2 years, myelination occurs rapidly in a year. The calvarium structure of newborn babies is in the form of a single layer. sutures It starts to close rapidly after birth, making the skull rigid and closed at the end of the 4th year. As a result, the unmyelinated neuron may be compressed or the soft calvarium may be traumatic. can diffuse the effect. That is, mass lesion formation will decrease, but tearing and tearing in the white matter will occur. cerebral edema will be encountered more frequently. Sutures open, calvarium soft and brain tissue is smaller, the subarachnoid space is wider, and the child is larger than the adult. It allows it to tolerate extradural fluid collection . Skull fractures according to their formation and location: Linear fracture, Compression fracture, Complex crush fractures. As compound-severe fractures, Frontal sinus fractures, Skull base fractures classified. We will describe the linear fracture from these fractures. Linear Fractures: It is the most common type of fracture, and this is the case in one third of the cases. Generally It is in the parietal region, and most of the cases are accompanied by cephal hematoma or subgaleal. to the amount of bleeding The resulting tension can cause pain. Rarely (newborn, infant and those with coagulopathy) In children) severe bleeding may be at a level that requires a blood transfusion. traumatic brain cases that do not cause trauma do not have a surgical indication; not requiring specific treatment It shows rapid, uncomplicated and complete recovery.