Devlet-inşa sürecinde uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele: Afganistan örneği
Counternarcotics in state-building process: The case of Afghanistan
  1. Tez No: 828801
  2. Yazar: ERDİ ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORÇUN İMGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Afganistan'da 2001-2021 tarihleri arasında yürütülen devlet inşa sürecinin uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleyi nasıl etkilediğini anlamak ve açıklamaktır. Çalışma, devlet inşa sürecinde uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili yürütülen politikaların neler olduğu ve bu uygulamalar neticesinde elde edilen sonuçları ortaya koymaktadır. Çalışmanın iddiası; 2009 sonrasında devlet inşa sürecindeki kurumsallaşma sürecinin uyuşturucu kaçakçılığını askerlerin çekilme süreci olan 2014 yılına kadar olumlu yönde etkilediği ancak bu politikalar sürdürülebilir ve yeteri kadar etkili olmadığından belirli bir dönem baskılanan kaçakçılık faaliyetlerinin tehdit olmayı sürdürdüğüdür. Bu dönemde uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri ülkenin terörizm, isyancılık gibi diğer güvenlik sorunlarıyla ilişkili olmasından dolayı ülke içerisindeki istikrarsızlığın daha da kötüye gitmesinde önemli bir rolü olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand and explain how the state-building process carried out in Afghanistan between 2001 and 2021 has affected the fight against drug trafficking. The study examines the policies implemented during the state-building process regarding drug trafficking and presents the outcomes of these practices. The claim of the study is that the institutionalization process in the state-building process, particularly after 2009, positively influenced drug trafficking until the withdrawal of troops in 2014. However, these policies were not sustainable or effective enough, resulting in the continued threat of suppressed trafficking activities during a specific period. It is considered that drug trafficking activities during this period played a significant role in further exacerbating the country's internal instability due to their association with other security issues such as terrorism and insurgency.