Sosyal bilgiler öğretmenlerine göre sağlık eğitimi ve sağlık eğitimine yönelik geliştirilen dijital çizgi roman materyalinin değerlendirilmesi
The evaluation of health education and digital comi̇cs material developed for health education accordi̇ng to social studies teachers
  1. Tez No: 828805
  2. Yazar: AYŞE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN, PROF. DR. SELAHATTİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sağlıklı bir yaşam her birey için oldukça önemlidir. Hayatın her alanında etkisini göstermektedir. Bireylerin sağlıklı bir şekilde yetişmesinde ortaokul döneminde de sağlık konusunda eğitimlerin verilmesi öğrencilerin gelecek yaşamlarında sağlıklarına etki edebilmektedir. Yapılan çalışma ile sosyal bilgiler öğretmenlerinin sağlık eğitimi ve buna yönelik geliştirilen dijital çizgi roman materyaline ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örneklem kullanılarak; farklı okullarda görev yapan, çizgi roman dersi almış olan 12 sosyal bilgiler öğretmeni ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçlarını; çalışmanın başlangıcında kullanılan açık uçlu form ve yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturmaktadır. Toplanan veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Çizgi roman olarak sağlık eğitimine yönelik oluşturulan toplam 128 kareden oluşan 'Yolda Bulunan Büyüteç' isimli dijital çizgi roman materyali kullanılmıştır. Sonuç olarak; katılımcılar derslerde sağlık eğitiminin etkili bir şekilde ve daha fazla yer alması gerektiğini belirtmişlerdir. Katılımcılar, sağlık eğitimine yönelik geliştirilen dijital çizgi roman materyalinin sosyal bilgiler dersinde ve diğer branşlarda rahatlıkla kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Çalışma kapsamında oluşturulan çizgi roman materyali ve sağlık eğitimi temelli çizgi romanların, öğrenme öğretme ortamlarında kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
A healthy life is very important for every individual. It affects every aspect of life. In order to raise individuals in a healthy way, providing health education in the secondary school period can affect the health of the students in their future lives. The aim of the study was to evaluate the views of social studies teachers on health education and digital comics material developed for this purpose. Phenomenology approach, one of the qualitative research methods, was used in the research. Using purposeful sampling in the research; Interviews were conducted with 12 social studies teachers who work in different schools and take comics lessons. Data collection tools; constitute the open-ended form and semi-structured interview form used at the beginning of the study. The collected data were analyzed by content analysis. The digital comics material named“The Magnifier on the Road”, consisting of a total of 128 frames created for health education, was used as a comics book. As a result; Participants stated that health education should be included more effectively and more in the lessons. The participants stated that the digital comics book material developed for health education can be easily used in social studies and other branches. It is recommended that the comics material and health education-based comics created within the scope of the study be used in learning and teaching environments.