İ. Melçuk'un anlam ↔ metin kuramı bağlamında eşdizimlilik çözümlemesi (Rusça doğa olayları kategorisi)
Collocation analysis in the framework of I. Melchuk's meaning ↔ text theory (natural phenomena in Russian)
- Tez No: 828806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma kapsamında eşdizimlilik kavramına yönelik olarak anlam temelli yaklaşıma dayanarak yabancı dil ve çeviri eğitimi odaklı bir çözümleme yapılmıştır. Rus dil dizgesindeki olgu-olay adlandırma modelleri doğa olayları kategorisinde çözümlenerek anlam ve biçim arasındaki karşılıklı ilişkinin dönüşümleri gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmada İ. A. Melçuk tarafından geliştirilen ve sözcüksel işlev olarak bilinen üstdil kategorileri ile anlamların sözcükselleştirilmesini betimleyen yaklaşım çerçevesinde bir çözümleme örneği sunulmuştur. Çözümlemede Rusça doğa olaylarını sözcükselleştiren olgular ele alınarak art zamanlı ve eş zamanlı incelemeleri yapılmış ve dil dizgesindeki ifade biçimleriyle ilgili örnekler sunulmuştur. Olgu-olay adlandırma modellerinin çözümlenmesinin ve dilbilimsel betimlenmesinin yabancı dil ve çeviri öğretim uygulamalarında kullanımının hedef dile yönelik semantik farkındalığı artıracağı vurgulanmıştır. Türkiye'de gerçekleştirilen dilbilim çalışmalarında bu yöntemin kullanılmasının önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis collocations are analysed with meaning - based approach, focusing to foreign language education and translation strategies. For this collocational analysis used the category of nature events in Russian language and the transformations of the mutual relationship between meaning and text tried to be shown. Therefore, an analysis example is presented within the framework of the approach developed by I. A. Melchuk that describes the lexicalization of meanings with the metalinguistic categories known as lexical functions. In the analysis of the words that lexicize nature events presented examples of expression forms in language system using diachronic and simultaneous approaches. It was emphasized that the analysis lexicalization models and the use of linguistic description of them in foreign language and translation teaching applications will increase semantic awareness of the target language. Attention has been drawn to the importance of using this method in linguistics studies carried out in Turkey.