Survey of cyber security issues in internet of things (IoT)
- Tez No: 828809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), yaşama, çalışma ve iletişim kurma şeklimizde devrim yarattı. İle birbiriyle iletişim kuran milyarlarca bağlı cihaz. Bununla birlikte, yaygın kullanımı IoT cihazları, siber güvenlik alanında da yeni zorluklar yarattı. Siber güvenlik tehditleri Kullanıcıların mahremiyetini, güvenliğini ve güvenliğini tehlikeye atabilecek IoT için ciddi bir risk oluşturması, kuruluşlar ve hükümetler. IoT üzerinden iletilen çok büyük miktarda hassas veri ağlar onları saldırılar ve siber suçlular için bir hedef haline getirebilir. Ayrıca, IoT cihazları genellikle yetkisiz erişimi, veri hırsızlığını ve diğer siber saldırılar Sonuç olarak, IoT cihazlarının hızlı büyümesi, acil bir ihtiyaç yarattı. kuruluşları, bunları önleyebilecek ve azaltabilecek güçlü siber güvenlik önlemleri uygulamaya tehditler. Bu, hükümet, endüstri, etkili siber güvenlik çözümleri ve standartları geliştirmek ve uygulamak için akademi ve IoT'yi ve kullanıcılarını koruyabilir. Bu tez, interneti destekleyen mimariyi inceledi. Cihazlar, veri toplama tesisleri ve iletişim yolları. Daha sonra cihazı tarif etti, bir sisteme karşı ağ ve uygulama saldırıları. Güvenilir Yürütme Ortamı ve Güvenilir En yaygın iki IoT çözümü olan Platform Modülü, ikinci bölümde ele alınacaktır. BT her yaklaşımın ana özelliklerini, çalışma ilkelerini ve dezavantajlarını açıkladı. Bu gösterir ki çözümlerin başarılı olduğu ancak zaman içinde değiştirilmesi gerektiği. İkinci bölümde kullanılan yapay DoS saldırılarını tahmin etmek için sinir ağları. Bu tez, IoT güvenliğinin basitçe geliştirildi. Norm, nihayetinde Nesnelerin İnterneti cihaz korumalarını standartlaştırmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) has revolutionized the way we live, work, and communicate. With billions of connected devices communicating with each other. However, the widespread use of IoT devices has also created new challenges in the area of cyber security. Cybersecurity threats pose a serious risk to the IoT, which can compromise the privacy, safety, and security of users, organizations, and governments. The vast amount of sensitive data transmitted over IoT networks can make them a target for attacks and cyber criminals. Additionally, IoT devices often lack the security measures required to prevent unauthorized access, data theft, and other cyber-attacks. As a result, the rapid growth of IoT devices has created an urgent need for organizations to implement robust cyber security measures that can prevent and mitigate these threats. This requires an integrated and coordinated approach involving government, industry, and academia to develop and implement effective cybersecurity solutions and standards that can protect the IoT and its users. This thesis examined the architecture supporting Internet of Things devices, data aggregation facilities, and communication routes. It then described device, network, and application assaults against a system. Trusted Execution Environment and Trusted Platform Module, the two most common IoT solutions, will be discussed in the second part. It described each approach's main characteristics, working principles, and drawbacks. This shows that solutions are successful but need to be modified over time. The latter section used artificial neural networks to forecast DoS attacks. This thesis illustrates that IoT security may be improved simply. The norm should ultimately standardize Internet of Things device safeguards.