Psikolojik güvenlik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracılık rolü: Nevşehir ili konaklama işletmelerinde bir araştırma
The mediating role of psychological well-being on the relationship between psychological safety and turnover intention: A research in accommodation businesses
- Tez No: 828821
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, psikolojik güvenlik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracılık rolünün Nevşehir ilinde yer alan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı konaklama işletmelerinde araştırılması üzerinedir. Araştırma, Nevşehir ilinde yer alan konaklama işletmelerinde çalışan kişilere yönelik psikolojik güvenlik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracılık rolünü ortaya koymayı amaçlamasından dolayı nedensel ve açıklayıcı niteliktedir. Araştırmanın örnekleminin oluşturan 425 katılımcıdan demografik özellikleri, Psikolojik Güvenlik Ölçeği, İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği aracılığıyla veriler toplanarak, elde edilen veriler SPSS 22 programı dahilinde analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerden sonra hipotez testlerine ilişkin korelasyon, basit regresyon ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik güvenlik ile işten ayrılma niyeti arasında anlamsız ve negatif yönlü; psikolojik iyi oluş ile psikolojik güvenlik arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca psikolojik güvenlik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide psikolojik iyi oluşun aracı role sahip olmadığı saptanmıştır. Bu çalışmanın örgütsel davranış literatürüne ve psikolojik güvenlik ortamının öncelikli olacağı bir kurumun oluşturulmasında yöneticilere önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of psychological well-being in the relationship between psychological safety and turnover intention in accommodation establishments affiliated with the Ministry of Culture and Tourism in Nevşehir province.The research is causal and explanatory in nature, as it aims to reveal the mediating role of psychological well-being in the relationship between psychological safety and turnover intention among employees working in accommodation establishments in Nevşehir province. Demographic characteristics, Psychological Safety Scale, Turnover Intention Scale, and Psychological Well- being Scale were used to collect data from the 425 participants in the study. The obtained data was analyzed using SPSS 22 program. After descriptive statistics, correlation, simple regression, and hierarchical regression analyses related to hypothesis tests were performed. As a result of the analysis, there was a meaningless and negative relationship between psychological security and intention to leave; It has been determined that there is a significant and positive relationship between psychological well-being and psychological safety. In addition, it was determined that psychological well-being did not mediate the relationship between psychological safety and intention. to leave. It is thought that this study will make importand contributions to the organizational behavior literatüre and the establishment of an organization in which the psychological safety environment will be prioritized.