Otizmli ilkokul öğrencilerinin salgın sürecindeki eğitimlerine ilişkin öğretmen, idareci ve veli görüşlerinin incelenmesi
Examination of teacher, administrative and parent's opinions on education of primary school students with autism during the epidemic process
  1. Tez No: 828820
  2. Yazar: ECE CAN TEMREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA CAVKAYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğuna sahip ve birinci kademe özel eğitim uygulama okulunda eğitimlerine devam eden öğrencilerin COVID-19 salgın döneminde uzaktan eğitimlerine yönelik öğretmen, idareci ve veli görüşlerini belirlemek, incelemek ve farklı bakış açılarından olan bu görüşlerin karşılaştırılmasını sağlamaktır. Araştırma sorularına yanıt bulmak amacıyla araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden Batı Karadeniz'deki bir ilde bulunan ve otizmli birinci kademeye devam eden öğrencilerle çalışan on özel eğitim öğretmeni, dört idareci ve on veli ile görüşülmüştür. Araştırma nitel araştırma yöntemi desenlerinden fenomenolojik yaklaşımla desenlenmiştir. Aynı zamanda veriler yarı-yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Her üç katılımcı grubuna sorulan yarı-yapılandırılmış sorular içerik analiziyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında salgın sürecinin otizmli çocukları büyük oranda olumsuz etkilediği ifade edilmiştir. Bulguların ışığında grupların görüşlerinin benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur. Bu bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve gelecekteki araştırmalara ve aynı zamanda uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine and examine the views of parents, teachers and administrators on distance education of students with Autism Spectrum Disorder (ASD) and continuing their education in a first-level special education practice school during the COVID-19 epidemic period, and to compare these views from different perspectives. In order to find answers to the research questions, 10 special education teachers, 4 administrators and 10 parents who work with students who are in the province of Karabük and continue to the first level with autism, who agreed to participate in the research voluntarily, were interviewed. The research was designed with a phenomenological approach, one of the qualitative research method designs. At the same time, data were collected by semi-structured interview technique. Semi-structured questions asked to all three participant groups were analyzed by content analysis. In the research findings, it was stated that the epidemic process greatly affected children with autism negatively. In the light of the findings, the similarities and differences of the views of the groups were revealed. These findings were discussed in the light of the literature and suggestions were made for future research as well as applications.