11. sınıf öğrencilerinin dörtgenlerle ilgili kavrayışlarının geliştirilmesine yönelik öğretim deneyi
Teaching experiment regarding to improve 11th grade students' conceptions of quadrilaterals
- Tez No: 828838
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM SARI UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı 11. sınıf öğrencilerinin dörtgenlere ilişkin hazır bulunuşluklarını belirlemek Geogebra, somut materyaller ve geometri şeritleri gibi araçların kullanımı ve grup tartışmalarıyla zenginleştirilmiş öğretim ortamında bu konuya dair kavrayışlarının gelişimini, süreçte karşılaştıkları güçlükleri ve sürece ilişkin görüşlerini incelemektir. Nitel olarak tasarlanan bu çalışmada öğretim deneyi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılının 2. döneminde Ankara ilinde özel bir Anadolu Lisesi'nde öğrenimine devam etmekte olan 6 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma ders saatleri dışında gerçekleştirildiğinden katılımcılar gönüllülük esasına göre öğretim deneyine katılmak üzere belirlenmiştir. Araştırma verilerini dörtgenlere ilişkin ölçme aracı, etkinlik kağıtları ve değerlendirme soruları, dörtgenlere ilişkin ölçme aracının bireysel uygulamaları ile öğretim deneyini oluşturan sınıf çalışmalarının ses ve video kayıtları oluşturmaktadır. Video kayıtlarının transkriptleri oluşturulmuş ve elde edilen veriler ele alınan kavramsal çerçeveye göre araştırmacı tarafından analiz edilerek yorumlanmıştır. Dörtgenlere ilişkin ölçme aracı çalışmanın başında ve sonunda öğrencilere bireysel görüşmeler yapılarak uygulanmış, sınıf çalışmalarını kapsayan öğretim deneyi süreci 5 hafta sürmüştür. Araştırma başında ve sonunda gerçekleştirilen bireysel görüşmeler ve sınıf çalışmaları boyunca katılımcılarda gözlenen durumlar Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine göre incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bu bağlamda Geogebra, somut materyaller ve geometri şeritleri gibi araçların kullanımı ve grup tartışmalarıyla zenginleştirilmiş öğretim ortamlarının öğrencilerin dörtgenlere ilişkin kavrayışlarına olumlu yönde etki ettiği söylenebilir. Öğrencilerin çalışma süresince gösterdikleri gelişme göz önüne alındığında, araştırmanın lise düzeyinde geometri derslerinin işlenişine katkıda bulunacağı, örnek ders planlarının ve öğretim tekniklerinin öğretim sürecine dahil edilerek aktif bir öğrenme ortamı yaratılabileceği ve yapılacak yeni çalışmalara yol gösterebilecek yararlı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the readiness of 11th grade students about quadrilaterals and to examine the development of their comprehension of this subject, the difficulties they encounter in the process and their opinions about the process in an instructional environment enriched with the use of tools such as Geogebra, concrete materials and geometry strips and group discussions. In this qualitatively designed study, the teaching experiment method was used. The research was carried out with 6 students attending a private Anatolian High School in Ankara in the 2nd semester of the 2021-2022 academic year. Since the study was conducted outside of class hours, the participants were determined to participate in the teaching experiment on a voluntary basis. The research data consisted of the measurement tool for quadrilaterals, activity sheets and evaluation questions, individual applications of the measurement tool for quadrilaterals, and audio and video recordings of the classroom activities constituting the teaching experiment. Transcripts of the video recordings were created and the data obtained were analyzed and interpreted by the researcher according to the conceptual framework. The measurement tool related to quadrilaterals was administered to the students through individual interviews at the beginning and end of the study, and the teaching experiment process, which included classroom studies, lasted for 5 weeks. The situations observed in the participants during the individual interviews and during the classroom activities were analyzed and interpreted according to Van Hiele geometric thinking levels. In this context, it can be said that the use of tools such as Geogebra, concrete materials and geometry strips and teaching environments enriched with group discussions had a positive effect on students' comprehension of quadrilaterals. Considering the progress made by the students during the study, it is thought that the study will contribute to the teaching of geometry courses at high school level and creating an active learning environment and it will be a useful resource for future studies.