Sağlık çalışanlarının sağlık teknolojisi algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of health technology perceptions of healthcare professionals
- Tez No: 828845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Bu çalışma bir devlet hastanesinde görevli sağlık çalışanlarının sağlık teknolojisi algılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot:Bu çalışma sağlık çalışanlarının sağlık teknolojisi algılarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinde araştırma döneminde aktif görevde olan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve anket sorularını eksiksiz cevaplayan sağlık çalışanları oluşturmuştur.Araştırma için gerekli kurumlardan izin alınmış ve toplam 462 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyo-demografik bilgi formu ve Sağlık Personeli Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Tutum Ölçeği (SPSTDTÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS programı üzerindenyapılmıştır. Bulgular:Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %62,46'sı kadın, %65,1'i evli, %20,3'ü doktor, %48,9'u hemşirelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the health technology perceptions of healthcare professionals working in a Hospital. Materials and Methods:This study was conducted as a descriptive study to evaluate the health technology perceptions of healthcare workers. The sample of the study consisted of healthcare workers who were on active duty in a state hospital during the research period, who volunteered to participate in the study and who answered the survey questions completely. Permission was obtained from the necessary institutions for the research and a total of 462 healthcare workers were reached. Socio-demographic information form and Health Personnel Health Technologies Evaluation Attitude Scale (SPSTAT) were used as data collection tools. The data obtained were analyzed using SPSS program. Findings: Among the healthcare professionals who participated in the study, 62.46% were female, 65.1% were married, 20.3% were physicians, and 48.9% were nurses.