Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulundaki paramedik (AABT) öğrencilerinin iş saglığı ve güvenliği farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety awareness of paramedic (AABT) students in vocational school of health services
- Tez No: 855677
- Danışmanlar: PROF. DR. HASLET EKŞİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar teknolojinin gelişmesi ve küreselleşmesiyle birlikte konforu ve hayat standardı artmış olup; buna bağlı olarak da insan yaşamını etkileyen bir takım risk faktörleri de ortaya çıkmıştır. Dünyadaki bu hızlı büyüme ve küreselleşme ile hızlıca pazara ulaşma mümkün olmuş, pazar talebi artışı sonucu da üretim artmıştır. Büyüyen ticari ve ekonomik hayat başta olmak üzere bütün sektörlerde emeğin yani insanın değeri ve buna bağlı olarak da çalışanların sağlığı ve güvenliği daha da önem kazanmıştır. Kaliteli fakat ucuz üretim, rekabet ortamında başarılı olma, işyerlerinin başarıya ulaşması için çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesi gerektiği; çalışanların iş öncesi, iş sırasında ve iş sonrası hizmetlerde iş kazaları veya meslek hastalıklarından korunmasının iş verimini artıracağı sonucuna varılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği için en tehlikeli çalışma alanlarından biri de sağlık sektörüdür. Sağlık hizmetlerinin her aşamasında sağlık çalışanları fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik, psiko-sosyal ve diğer riskler açısından tehlikeyle karşı karşıya kalabilmektedir. Sağlık hizmetleri içinde çok önemli bir yere sahip olan hastane öncesi acil sağlık çalışanları da bu tehlike ve risklerle iç içedir. Kaliteli sağlık hizmetlerinin verilebilmesi için sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği için yeterli bilgilerle donatılması ile iş kazaları ve meslek hastalıklarına yakalanmadan çalışmaya devam etmeleri son derece önemlidir. Sağlık hizmetleri ve bilhassa acil sağlık hizmetleri ile paramedik öğrencilerin iş hayatına atılmadan önceki eğitimleri içinde genel alan bilgileri dışında yeterli mesleki risk ve tehlikelere yönelik bilgi, beceri ve tecrübeyle donatılarak iş sağlığı ve güvenliğine yönelik olumlu algıların oluşması sağlanmalıdır. Böylece hem kendileri daha iyi ve sağlıklı-güvenli hizmet verebilecek, hem de ihtiyacı olanlar daha verimli hizmet alabilecektir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri sadece bilgi, beceri ve yetenek kazandırmak için değil aynı zamanda davranış değişikliği de yaratmalıdır. Mezun olan paramedik öğrencilerinin güvenlik algılarının ve farkındalık değerlerinin yüksek olması sağlık kurum ve işletmelerinin de hizmet ve güvenlik kültürü açısından gelişmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development and globalization of technology from the existence of human beings to the present day, the comfort and standard of living have increased; Accordingly, a number of risk factors that affect human life have emerged. With this rapid growth and globalization in the world, it has become possible to reach the market quickly, and production has increased as a result of the increase in market demand. In all sectors, especially in the growing commercial and economic life, the value of labor, that is, people, and accordingly the health and safety of employees have become more important. It is necessary to improve the occupational health and safety of the employees in order to produce high quality but cheap to be successful in a competitive environment to be successful in the workplaces; It has been concluded that the protection of employees from work accidents or occupational diseases in pre-work, during work and after-work services will increase work efficiency. One of the most dangerous work areas for occupational health and safety is the healthcare sector. At every stage of health care, healthcare workers may face danger in terms of physical, chemical, biological, ergonomic, psycho-social and other risks. Pre-hospital emergency health workers, who have a very important place in health services, are also exposed to these dangers and risks. In order to provide quality health services, it is extremely important that healthcare workers are equipped with sufficient information about occupational health and safety and that they continue to work without suffering from work accidents and occupational diseases. Health services, especially emergency health services, and paramedic students should be equipped with sufficient knowledge, skills and experience regarding occupational risks and hazards, in addition to general field knowledge, in their education before starting their business life, and thus positive perceptions regarding occupational health and safety should be ensured. In this way, they will be better and healthier. It will be able to provide safe service, and those in need will be able to receive more efficient service. Occupational health and safety training should not only provide knowledge, skills and abilities, but also create behavioral changes. Having a high level of safety perception and awareness of graduate paramedic students will help health institutions and businesses to develop in terms of service and safety culture.