Yenilikçi pazarlama uygulamalarının banka tercihine etkisinde algılanan faydanın rolü: Ampirik bir çalışma
The role of perceived benefit in the effect of innovative marketing practices on bank preference: An empirical study
- Tez No: 828844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLAN BOZPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bankalar, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak ve rekabetçi bir ortamda hayatta kalmak için yenilikçi olmak zorundadır. Müşteriler, günümüzde bilinçli hale gelmiş ve artan faaliyetlerle birlikte daha fazla ihtiyaç ve istekleri bulunmaktadır. Bankalar, bu ihtiyaçları karşılamak için çaba gösterirken, yenilikçi olmaları ve faaliyetlerini yenilemeleri gerekmektedir. Yenilikçilik, yeni ürünlerin, üretim sürecinin, pazarlama araçlarının ve kanallarının geliştirilmesi gibi farklı yönleri içermektedir. Bu nedenle, bankaların“Yenilikçi ol ya da öl”felsefesiyle hareket etmeleri önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda çalışma, yenilikçi pazarlama uygulamalarının sağladığı algılanan faydanın, müşterinin bankayı tercih etmesindeki rolünün incelenmesini amaçlamıştır. Bu araştırmada, verilerin toplanması için rastgele örnekleme metodu tercih edilmiş ve çevrimiçi anket kullanılmıştır. Geliştirilen modelin değerlendirilmesinde, öncelikle açıklayıcı faktör analizi yapılmış ve ardından modeldeki ilişkilerin gücünü ve etki düzeyini belirlemek için Korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında, test edilen modelin kabul edilebilir bir uyum sağladığı gözlemlenmiştir. Araştırmada, banka tercihi ile algılanan fayda arasında iki yönlü pozitif ve en yüksek düzeyde (0.884) anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde, banka tercihi ile Yenilikçi Pazarlama Uygulamaları arasında da iki yönlü pozitif ve yüksek düzeyde (0.823) anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Algılanan Fayda ile Yenilikçi Pazarlama Uygulamaları arasında da iki yönlü pozitif ve yüksek düzeyde (0.871) anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için basit doğrusal regresyon analizi da kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks must be innovative to meet customer needs and survive in a competitive environment. Customers have become more conscious nowadays and have increasing demands and desires due to enhanced activities. In order to meet these needs, banks need to make efforts to be innovative and revamp their operations. Innovation encompasses different aspects such as developing new products, production processes, marketing tools, and channels. Therefore, it is crucial for banks to operate with the philosophy of“Innovate or Die.”In line with this information, this study aims to examine the role of perceived benefit provided by innovative marketing practices in influencing customer bank preferences. For data collection in this research, the random sampling method was employed, and an online survey was utilized. In the evaluation of the developed model, exploratory factor analysis was initially conducted, followed by correlation analysis to determine the strength and level of impact of relationships within the model. The analysis results indicate that the tested model exhibits an acceptable fit. The study reveals a significant and positive bidirectional relationship (0.884) between bank preference and perceived benefit. Similarly, a significant and positive bidirectional relationship (0.823) between bank preference and innovative marketing practices was observed. The study also found a significant and positive bidirectional relationship (0.871) between perceived benefit and innovative marketing practices.