Adolescents' personal and vicarious life stories: Thematic coherence, interpretations, and connections
Ergenlerin kişisel ve dolaylı yaşam öyküleri: Tematik tutarlılık, yorumlar ve bağlantılar
- Tez No: 828857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bugüne kadar yapılan az sayıda araştırma kişisel ve dolaylı anlatılar arasındaki ilişkileri incelemiş ve bilgimize göre, hiçbir çalışma bu ilişkiyi otobiyografik akıl yürütme boyutundan ele almamıştır. Oysaki, kendi kişisel geçmişimiz hakkında nasıl akıl yürüttüğümüz, başkalarının geçmişi hakkındaki akıl yürütüşümüze şekil verebilir. Mevcut çalışmanın temel amacını bu varsayım oluşturmuştur. Ergenlik döneminin anlatı kimliği gelişimindeki önemi göz önünde bulundurarak, bu çalışma ergenlerin kişisel ve dolaylı (başkasal) yaşam öyküsü anlatılarına odaklanmıştır. 14 ile 17 yaş arasındaki 101 ergenden, kendilerine ve yakın bir arkadaşlarına ait doruk noktası, dip noktası ve dönüm noktası anılarını anlatmaları istenmiştir (toplam 599 anlatı). Anlatılar, tematik tutarlılık, yorumların detaylandırılması ve değişim/kimlik bağlantıları açısından kodlanmıştır. Bulgular, ergenlerin kişisel yaşam öyküsü anlatılarının tematik tutarlılık ve yorumlar açısından yaş ilerledikçe daha iyi hale geldiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, kişisel anlatı özelliklerinin cinsiyetle olan ilişkileri, kızların neredeyse bütün özelliklerde daha yüksek puan aldığını göstermiştir. Dolaylı anlatıların yaş ve cinsiyetle ilişkisi her zaman anlamlı bulunmamakla birlikte, bulgular kız olmanın ve yaşça büyük olmanın daha geliştirilmiş anlatı özellikleriyle ilişkili olabileceğini işaret etmiştir. En önemlisi, kişisel ve dolaylı yaşam öykülerinin otobiyografik akıl yürütme bağlamındaki ilişkisinin tematik tutarlılık ve yorumlar için güçlü olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, kişisel yaşam öyküsü yapısının, dolaylı yaşam öyküsü yapısını yaşın ve cinsiyetin ötesinde şekillendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Little research to date has examined the relationships between personal and vicarious narratives, and to our knowledge, no study focused on the autobiographical reasoning dimension in this relationship. However, how we reason about our personal past might predict how we reason about others' past. This assumption built the primary object of the current study. Considering that adolescence is crucial for narrative identity development, this study focused on adolescents' personal and vicarious life story narratives. One hundred one adolescents aged between 14 and 17 had narrated the high, low, and turning point memory narratives belonging to themselves and a close friend (total of 599 narratives). The narratives were coded in terms of thematic coherence, elaboration of interpretations, and change/identity connections. The findings revealed that personal life story narratives of adolescents get better with increasing age in thematic coherence and interpretations. Furthermore, female adolescents had higher scores almost in all dimensions of their personal narratives. The relations of vicarious narratives with age and gender were not always found, but findings pointed to an increase with age and being female. Crucially, strong relationships between autobiographical reasoning in personal and vicarious life stories for thematic coherence and interpretations were found, with medium to large effect sizes. Thus, personal life story construction style appears to shape vicarious life story construction beyond age and gender.