South Korea‟s foreign policy: The hedging strategy
Güney Kore‟nin dış politikası: Riskten korunma stratejisi
  1. Tez No: 828856
  2. Yazar: EZGİ KILIÇARSLAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin ana amacı, orta ölçekli bir güç olan Güney Kore'nin Amerika Birleşik Devletleri ve Çin karşısında bölgesel ve uluslararası çıkarlarını sürdürmek için riskten korunma (hedging) stratejisini nasıl kullandığını anlamaktır. 2000'li yılların başından itibaren küreselleşmenin etkilerinin artmasıyla Uluslararası İlişkiler (Uİ) araştırmacıları riskten korunma kavramı ile yakından ilgilenmeye başlamıştır. Orta ölçekli güç davranışını dengeleme ve büyük güçlere eklemlenme kavramları aracılığıyla açıklamaya yönelik geleneksel yaklaşım küreselleşmenin ortaya çıkardığı karmaşık yapıyı karşılayamadığından, Uluslararası İlişkiler uzmanları yeni bir kavrama yönelmişlerdir. Bu kavram riskten korunma yani hedging olarak adlandırılmıştır. Orta güç diplomasisinin unsurları, orta ölçekli bir güç olan Güney Kore'nin bölgesel ve uluslararası davranışlarında görülmektedir. Riskten korunma stratejisi genel anlamda orta ölçekli devletler tarafından kullanıldığı için, Güney Kore‟nin söz konusu stratejiyi uluslararası ve bölgesel çıkarlarını ve orta ölçekli güç konumunu korumakta nasıl kullandığını anlamak son derece önemlidir. Ayrıca Güney Kore'nin neden riskten korunma stratejisine başvurduğunu anlamak için Güney Kore‟nin dış politika hedeflerini de incelemeye ihtiyaç vardır. Bu tez, Güney Kore hükümetlerinin 2007 yılında Cumhurbaşkanı Lee Myung Bak tarafından dile getirilen ve 2007 yılından sonra Güney Kore hükümetlerinin daha açık bir şekilde uygulamaya başladığı riskten korunma stratejisini incelemeyi hedeflemektedir. 2007 yılından itibaren, Riskten Korunma stratejisi, Güney Kore'nin Kuzey Kore ile daha iyi ilişkiler kurmasını sağlamak, ABD ile ittifakta bulunmak ve aynı zamanda Çin ile ortaklık taahhüdünde bulunmak amacına yönelik olarak işler hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze how South Korea as a middle power utilizes hedging strategy to pursue its regional and international interest vis-à-vis the United States and China. The concept of hedging gained the attention of International Relations (IR) scholars following the increasing effects of globalization since the beginning of 2000s. When the traditional approach to explain middle power behavior through the concepts of balancing and bandwagoning could not meet complex structure created by globalization, IR scholars developed a new concept; hedging. Elements of middle power diplomacy can be seen in South Korea‟s regional and international behavior as a middle power. Since hedging strategy has usually been used by the middle powers, it is important to show how South Korea has adapted the hedging strategy to protect its international and regional interests and its middle power status. Also, it is essential to examine the foreign policy objectives of South Korea to understand why it relies on hedging strategy. This thesis aims to analyze the hedging strategy of South Korean governments especially after 2007 because hedging strategy can be seen more clearly after South Korean President Lee Myung Bak inauguration speech in 2007. Following 2007, hedging strategy aimed to improve South Korea‟s relations with North Korea, to be aligned with South Korea‟s decision of being committed to its strategic alliance with the U.S. and its strategic partnership with China at the same time.