Ovariohisterektomi yapılan köpeklerde preoperatif firocoxib ve meloksikam uygulamalarının postoperatif ağrı ve stres üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of preoperative meloxicam and firocoxib on postoperative pain and stress in dogs undergoing ovariohysterectomy
- Tez No: 828865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sunulan çalışmada köpeklerde ovariohisterektomi operasyonu öncesi uygulanan farklı analjeziklerin postoperatif ağrı ve stres yönetimindeki etkisinin ortaya konulması amaçlandı. Planlanan çalışmada 30 adet köpek boyutlarına göre 3 eşit gruba ayrıldı. Firocoxib (5 mg/kg, n=10) veya Meloksikam (0.2 mg/kg, n=10) grubundaki köpeklere operasyondan 1 saat önce analjezik uygulanırken, Kontrol (n=10) grubundaki köpeklere preoperatif dönemde analjezik uygulanmadı. Tüm köpeklerin ovariohisterektomi operasyonu tecrübeli aynı veteriner hekim tarafından ve median hat üzerinden gerçekleştirildi. Tüm köpeklerde preoperatif 1. saat ile postoperatif 1, 2, 4 ve 24. saatlerde kalp atım sayısı, kapillar dolum zamanı ve rektal sıcaklık ölçüldü. Aynı saatlerde Glasgow, Melbourne ile Colorado ağrı skorlaması yapılarak, serum kortizol konsantrasyonun belirlenmesi amacıyla kan örnekleri de toplandı. Bununla birlikte preoperatif dönemde ve postoperatif 24. saatte tam kan analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of the administration of preoperative different analgesics on postoperative pain and stress management in dogs in the present study. Thirty dogs were divided into three equal groups according to their size. While analgesic was administered to the dogs in the Firocoxib (5 mg/kg, n=10) or Meloxicam (0.2 mg/kg, n=10) groups 1 h before the operation, the dogs in the Control (n=10) group did not receive analgesia during the preoperative period. The ventral midline approach for ovariohysterectomy operation of all dogs was performed by the same experienced veterinarian. Heart rate, capillary filling time, and rectal temperature were measured in the preoperative 1 h, postoperative 1, 2, 4, and 24 h. Glasgow, Melbourne, and Colorado pain scoring were performed and blood samples were also collected to determine serum cortisol concentration. Whole blood analysis was conducted in the preoperative period and in the postoperative 24 h.