Sığırlarda gıdai indigesyonlar ile kan iyonize kalsiyum düzeyleri arasındaki ilişkinin klinik, hematolojik ve kan biyokimyasal parametreleri açısından araştırılması
Investigation of the relationship between food indigestion and blood ionized calcium levels in cattle in terms of clinical, hematological and blood biochemical parameters
- Tez No: 828864
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELİTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, yaşları 6 ay-8 yıl arasında değişen halk elindeki gıdai indigesyon şekillendiğini tespit ettğimiz 30 baş sığır ile yine halk elinde aynı koşullarda yetiştirilen ve yapılan tetkikler sonucunda sağlıklı oldukları belirlenen 20 baş olmak üzere toplam 50 baş sığırda yürütülmüştür. Yapılan bu tez çalışmasında hayvanların klinik muayenesi yapılmış, taze rumen içeriği alınarak incelenmiş, alınan kan örneklerinde hematolojik, bazı biyokimyasal paramatreleri ile kan gazlarının ölçümleri yapılmıştır. Bu kapsamda; olgunun durumuna göre uygulanacak tedavi seçeneği uygulanmadan önce ve tedavi sonrasındaki 1, 2 ve 3. günlerinde hayvanların tümünde rutin klinik muayeneler (vücut sıcaklığı, solunum ve kalp frekansları, rumen hareketleri), rumen içeriği muayeneleri (rumen pH'sı, infusoria sayımı), hematolojik testler (WBC, RBC, Hb, HCT gibi), kan gazları ölçümleri (pCO2, TCO2, HCO3 gibi) ve kan biyokimyasal tetkikleri (kortizol, kalsitonin, PTH, CORT, AST, ALP, TP ve ALB gibi) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a total of 50 cattle, of which 30 cattle, whose age is between 6 months and 8 years, are permanent and whose food ingestion is shaped, and 20 of which are reared with the same skills in the hands of the public and whose health is indicated as a result of the examinations. In this thesis study animals were clinically examined, fresh rumen content was examined, hematological, some biochemical parameters and blood gases were measured in blood samples. This item; All routine clinical examinations (body temperature, respiratory and heart frequencies, rumen movements), rumen content examinations (rumen pH, infusoria count), hematological Tests in the 1st, 2nd and 3rd unit cells before and after the treatment option application according to the needs of the case. (such as WBC, RBC, Hb, HCT), blood gas measurements (such as pCO2, TCO2, HCO3-) and blood biochemical tests (such as cortisol, calcitonin, PTH, CORT, AST, ALP, TP and ALB) were performed.