The European Union's energy and geopolitical challenges in the Eastern Mediterranean region
Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki enerji ve jeopolitik sorunları
  1. Tez No: 828866
  2. Yazar: NAZİKE PELİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma tezi, bir yandan Doğu Akdeniz'deki enerji ekonomisini, keşfedilen enerji rezervlerini ve bölgedeki gaz taşıma projelerini; diğer yandan Doğu Akdeniz'deki enerji jeopolitiğini, Doğu Akdeniz enerji krizinin gelişimini ve AB'nin Doğu Akdeniz politikası için enerji jeopolitiğinin zorluklarını açıklayarak, AB enerji politikası ile Doğu Akdeniz'deki jeopolitik arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Bölgedeki hem ekonomik hem de jeopolitik zorluklar göz önüne alındığında, tez, bölgede enerji sorunu dışında yıllardır süregelen bölgesel sorunları da açıklamaktadır. AB'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki enerji politikasını, enerji dinamikleri ile jeopolitik dinamikleri birbirinden ayırarak açıklayan bazı bilim adamlarının görüşlerinin aksine, bu tez, AB'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki enerji jeopolitiğindeki rolünün, enerji dinamiklerini ve jeopolitik dinamikleri tek bir jeopolitik gerçekliğin ayrılmaz ve tutarlı bir parçası olarak gören kapsamlı bir bakış açısıyla daha iyi anlaşılabileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research thesis analyzes the relation between the EU energy policy and the geopolitics in the Eastern Mediterranean by explaining on the one hand, energy economics in the Eastern Mediterranean, discovered energy reserves and gas transport projects in the region; on the other hand, energy geopolitics in the Eastern Mediterranean, the evolution of the Eastern Mediterranean energy crisis and the challenges of energy geopolitics for the EU's policy in the Eastern Mediterranean. Considering both economic and geopolitical challenges in the region, the thesis also explains ongoing regional questions for years apart from the energy issue in the region. Contrary to the views of some scholars who explain the EU's energy policy in the Eastern Mediterranean region by considering energy dynamics and geopolitical dynamics separated from each other, this thesis argues that the EU's role in the energy geopolitics of the Eastern Mediterranean region could be understood better through a comprehensive perspective which considers energy dynamics and geopolitical dynamics as an integral and coherent part of a single geopolitical reality.