How the interaction between driver and passenger is related to driver behaviors? a study based on the newly developed driver-passenger interaction questionnaire
Sürücü ve yolcu arasındaki etkileşimin sürücü davranışlarıyla nasıl bir ilişkisi vardır? yeni geliştirilen sürücü-yolcu etkileşimi anketine dayalı bir çalışma
- Tez No: 828867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Trafik, Ulaşım, Psychology, Traffic, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Mevcut çalışma, sürücü-yolcu etkileşiminin ayrıntılarını araştırmayı, çeşitli alt kavramlarını belirlemeyi ve tanımlamayı ve temel ilgili demografik değişkenlerin, yolcu türlerinin ve sürüş becerilerinin etkilerini kontrol ederek sürücü-yolcu etkileşimi faktörleri ile anormal ve olumlu sürücü davranışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda literatüre nicel bir ölçüm aracı olan Sürücü-Yolcu Etkileşimi Anketi'nin kazandırmayı amaçlamıştır. Sürücü-Yolcu Etkileşimi anketi beş faktörden oluşmaktadır; Dikkat Dağıtma ve Zihinsel Yüklenme, Sorumluluk Duygusu, Yolcunun Proaktif Katkısı, Eleştirilme Korkusu ve Sürüş Dışı Görevlerde Yolcu Yardımı. Sürücü-Yolcu Etkileşimi Anketi'ne ek olarak, Demografik Bilgi Formu, Yolcu Bilgi Formu, Sürücü Davranışları Anketi ve Sürücü Beceri Envanteri toplam 317 sürücü (163 kadın, 154 erkek) tarafından dolduruldu. Çalışma değişkenleri arasındaki ilişkileri araştırmak için İki Değişkenli Korelasyonlar, Hiyerarşik Regresyon Analizleri ve MANCOVA'lar yapıldı. Sonuçlar, Eleştirilme Korkusunun Hatalar ile pozitif, Olumlu Sürücü Davranışları ile negatif ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Sorumluluk Duygusu faktörü, Kasıtsız Sapmalar ve Yanılgılar ve Olumlu Sürücü Davranışları ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Buna ek olarak, Dikkat Dağınıklığı ve Zihinsel Aşırı Yükleme ile Yolcunun Sürüş Dışı Görevlerde Yardımcı olma değişkenlerinin Kasıtsız Sapmalar ve Yanılgılar değişkeni ile pozitif yönde ilişkili olduğu gösterilmiştir. Sonuçlar genel olarak sürücü-yolcu etkileşimi ve sürücü davranışlarının birbiriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Sürücü-yolcu etkileşim faktörlerinin farklı düzeylerinde, sürücü davranış frekanslarında da farklılıklar gözlenmektedir. Sonuçların değerlendirilmesi, çıkarımlar, eleştirel yorumlar ve gelecek çalışmalar için öneriler ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the details of driver-passenger interaction, determine and define its various sub-concepts, and examine the relationship between its factors and aberrant and positive driver behaviors by controlling the effects of basic related demographics variables, types of passengers, and driving skills. The present study also aimed to provide the literature with a quantitative measurement tool, the Driver-Passenger Interaction Questionnaire having five different factors; Distraction and Mental Overload, Sense of Responsibility, Proactive Contribution of Passenger, Fear of Being Criticized, and Passenger Assistance with Non-Driving Tasks. In addition to the Driver-Passenger Interaction Questionnaire, a Demographic Information Form, Passenger Information Form, the Driver Behavior Questionnaire, and the Driver Skill Inventory were filled out by a total of 317 drivers (163 females, 154 males). Bivariate Correlations, Hierarchical Regression Analyses, and MANCOVAs were performed to investigate the relationships between study variables. Results showed that the Fear of Being Criticized was positively related to Errors and negatively related to Positive Driver Behaviors. Also, the Sense of Responsibility factor was positively associated with Slips and Lapses and Positive Driver Behaviors. Moreover, Distraction and Mental Overload and Passenger's Assistance with Non-Driving Tasks factors were positively related to Slips and Lapses. The results showed in general that, driver-passenger interactions and driver behaviors were related to each other. It was also found that at different levels of driver-passenger interaction factors, differences in driver behavior frequencies are observed. Evaluation of results, implications, critical remarks, and recommendations for future studies were discussed in light of related literature.