The perspectives of psychotic individuals on relationships with their parents: A qualitative study
Psikotik bireylerin perspektifinden ebeveynleriyle olan ilişkileri: Nitel bir çalışma
  1. Tez No: 828868
  2. Yazar: MERVE ÖZGER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma psikotik bireylerin ebeveynleriyle olan ilişkilerine dair bakış açılarını, bireylerin öznel yorumlarına odaklanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda, çalışmanın verileri, şizofreni tanısı almış yedi erkek katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi için tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Yürütülen tematik analiz sonucunda beş ana tema belirlenmiştir: (1)“Babamla ilişkim yok gibi”, (2) anneyle duygusal olarak bunaltıcı ilişki, (3) kimlik iddia etmek, (4) kavgacı bir aile ortamı ve (5) romantik ilişkiler etrafında dönen çatışmalar. Sonuçlar, psikanalitik teori çerçevesinde ve Lacanyen perspektife odaklanılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aims to explore the perspectives of psychotic individuals on their relationship with their parents, with a particular focus on their subjective comments. In line with the aim of the study, data were gathered through semi-structured interviews conducted with seven male participants who had received a diagnosis of schizophrenia. Thematic analysis was employed to analyze data collected from in-depth interviews. As a result of the thematic analysis conducted, five main themes have been revealed; (1)“It is like I don't have a relationship with my father.”, (2) emotionally overwhelming relationship with the mother, (3) claiming an identity, (4) a quarrelsome family environment, and (5) conflict around the romantic relationships. The results have been discussed within the framework of psychoanalytic theory, with a particular focus on the Lacanian perspective.