Giresun ilinin Bulancak ve Piraziz ilçelerindeki Türk İslam yapıları
Turkish Islamic structures in Bulancak and Piraziz districts of Giresun province
  1. Tez No: 828875
  2. Yazar: RECEP PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tez çalışması Giresun İlinin Bulancak ve Piraziz İlçelerindeki Türk İslam Yapıları konusunu içermektedir. Söz konusu yapıların zaman aralığı ise 19. yy. ilk yarısı ve 20 yy. ilk çeyreğine tekabül etmektedir. Tez çalışmasında Bulancak ilçesinde 5 cami, Piraziz ilçesinde 3 cami,1 türbe ve 6 tane ev incelenmiştir. Söz konusu eserler genel görünüm, plan, tarihlendirme, cephe düzeni, süsleme, malzeme ve teknik detayları ile ele alınmıştır. İncelenen yapılara dair çizim ve fotoğraflar eklenerek konu desteklenmiştir. Tez konusundaki dini ve sivil yapılar Bulancak ve Piraziz' in kentsel tarihine de ışık tutmaktadır. İncelenen eserler bölgenin mimari gelişiminde rehber niteliği taşımaktadır. Coğrafi konum olarak sahil kenarındaki bu iki ilçenin anıtsal eserlerini tanıtmak gelecek kuşaklara ulaştırmak önem arz eder.
Özet (Çeviri)
The thesis study includes Turkish Islamic Buildings in Bulancak and Piraziz Districts of Giresun Province. The time interval of the mentioned structures is 19th century. first late and 20 years. corresponds to the first quarter. During the thesis period, there were 5 mosques in Bulancak district, 3 mosques, 1 tomb and 6 houses in Piraziz district. The works in question were taken with their general appearance, plan, dating, facade layout, decorations, materials and technical details. Drawings and photographs related to the examined structures were added and placed. The religious and structural structures of the thesis also shed light on Bulancak and Piraziz in ordinary times. That the examined structures were created from the regional architectural guide. In terms of geographical location, it is important to introduce the income products of these two districts along the coast and to convey them to future generations.