Gerçekçi matematik eğitimi uygulamaları bağlamında 6. sınıf öğrencilerinin matematiksel iletişim düzeylerinin belirlenmesi
A determination of 6th-grade students mathematical communication levels in the context of realistic mathematics education applications
- Tez No: 828876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİMMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma 6.sınıf öğrencilerinin gerçekçi matematik uygulamaları bağlamında matematiksel iletişim düzeylerini belirlemek üzere yapılmış nitel bir çalışmadır. Araştırma Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan bir ortaokulda 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içinde ölçüt örnekleme yöntemi kullanarak seçilmiş 12 öğrenci ile yapılmıştır. Bu araştırmada öğrencilerin gerçekçi matematik uygulamaları bağlamında matematiksel iletişim düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Veriler GME problemleri, görüşmeler, ses kayıtları ve gözlemler yoluyla toplanmış; araştırmanın problemleri doğrultusunda analiz edilmiştir. Bireysel uygulamalarda öğrencilerin matematiksel iletişim düzeyleri sıfırın altında, yetersiz ve kısmen yeterli bulunurken grup çalışmalarında matematiksel iletişim düzeyleri kısmen yeterli, yeterli ve yapıcı düzey olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin bireysel olarak çalıştıkları gerçekçi matematik eğitimi problemlerinde matematiksel iletişim düzeylerinin alt düzeylerde olduğu saptanmıştır. Grup çalışmalarında ise öğrencilerin matematiksel iletişim düzeylerinin daha üst düzeylerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study to determine the mathematical communication levels of 6th-grade students in the context of realistic mathematical applications. The research was conducted in a secondary school in the Southeastern Anatolia region with 12 students selected using the criterion sampling method in the 2022-2023 academic year. The aim of this study was to determine students' mathematical communication levels in the context of realistic mathematical practices. Data were collected through GME problems, interviews, audio recordings, and observations and analyzed in line with the problems of the study. In individual applications, students' mathematical communication levels were found to be below zero, inadequate, and partially adequate, while in group work, their mathematical communication levels were found to be partially adequate, adequate, and constructive. As a result of the study, it was found that students' mathematical communication levels were at low levels in realistic mathematics education problems that they worked on individually. In group work, on the other hand, students' mathematical communication levels were found to be at higher levels.