Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin tıbbi hata tutumları ve etkileyen faktörler
Medical error attitudes of nurses working in surgical clinics andaffecting factors
  1. Tez No: 828882
  2. Yazar: ELİF PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, bir kamu hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin tıbbi hata tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde yer alan bir kamu hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan 900 hemşire, örneklemi ise araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 308 hemşire oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak hemşirelerin sosyo-demografik ve çalışma ortamına ilişkin özellikleri içeren“Anket Formu”ve“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız student t testi, Tek yönlü (One way) Anova testi ve Tukey testleriyle analiz edilmiştir. Araştırmada hemşirelerin %12,7 sinin mesleki çalışma süresinde tıbbi hata yaptığı, %24,4'ünün daha önce tıbbi hataya tanık olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin“Tıbbi Hata Tutum Ölçeği”toplam puan ortalaması 2,25±0,2 ile olumsuz olarak saptanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarından, en yüksek puanın“tıbbi hata algısı”alt boyutundan (3,08±0,9), en düşük puanın ise 'tıbbi hata yaklaşımı' alt boyutundan (2,08±0,4) alındığı belirlenmiştir. Bekar olan, sürekli gündüz çalışan ve yönetim görevi olan hemşirelerin tıbbi hata tutum toplam puanı ortalamasının anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, tıbbi hatalara karşı hemşirelerin farkındalıklarının oluşması, hatalı tıbbi uygulamaların nedenlerinin belirlenmesi ve bunların önlenmesi için sağlık kurumlarının hasta güvenliği konusundaki çalışmalarının artırması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive and cross-sectional form in order to determine the medical error attitudes of nurses working in the surgical clinics of a public hospital. The population of the research consists of 900 nurses working in the surgical clinics of a public hospital in Istanbul, and the sample consists of 308 nurses who voluntarily agreed to participate in the research.“Survey Form”and“Attitude Scale in Medical Errors”, which include nurses' socio-demographic and working environment characteristics, were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS 23.0 package program with frequency, percentage, mean, standard deviation, independent student t test, One-way Anova test and Tukey tests. In the study, it was determined that 12.7% of the nurses made a medical error during their professional working period, and 24.4% had witnessed a medical error before. The nurses'“Medical Error Attitude Scale”was calculated negatively with a total score average of 2.25±0.2. It was determined that the highest score was taken from the 'medical error perception' sub-dimension (3.08±0.9) and the lowest score was taken from the 'medical error approach' sub-dimension (2.08±0.4) of the sub-dimensions of the scale. It was determined that the mean medical error attitude total score of the nurses who were single, who worked constantly in day shift and had management duties was significantly higher. The results reveal that it is necessary for health institutions to increase their studies on patient safety in order to raise awareness of nurses against medical errors, to identify the causes of malpractice and to prevent them.