Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerde iş yükü algısı, işe bağlı gerginlik ve tıbbi hata tutumları
Workload perception, work-related stress and medical error attitudes of nurses working in surgical clinics
  1. Tez No: 443912
  2. Yazar: YASEMİN ÖZYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ, DOÇ. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerde iş yükü algısı, işe bağlı gerginlik ve tıbbi hata tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma, Ordu Devlet Hastanesi ve Ordu Üniversitesi-Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi kliniklerinde çalışan toplam 100 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu, İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği, Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği ve Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for The Social Sciences) paket programı kullanılarak değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken non parametrik değişkenler için MannWhitney U ve Kruskal Wallis-H testlerinden yararlanıldı. Parametrik değişkenlerde, iki grup arası karşılaştırmalarda Z testi, iki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Korelasyon testinden yararlanıldı. Araştırmadan elde edilen veriler %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Çalışmaya katılan cerrahi hemşirelerinin, yaş ortalaması 36.6±7.6'dır. Cerrahi hemşirelerinin Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği puan ortalaması 73.3±9.0 İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği puan ortalaması 40.8±5.4 ve Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği puan ortalaması ise 42.2± 4.9 olarak saptandı. Her üç ölçekten alınan toplam puan ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05). Cerrahi hemşirelerinde bireysel iş yükü algı ölçeği alt boyutları arasında en yüksek ilişkinin yönetici desteği ile ilgili olduğu (r=-0.712) saptandı. Cerrahi hemşirelerinin iş yükü algısı, işe bağlı gerginlik ve tıbbi hata tutum ölçeği puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu saptandı. Her üç ölçeğin birbirleriyle doğru orantılı olarak ilişkilendirildiği düşünüldüğünde hemşirelerde iş yükü algısı az olursa işe bağlı gerginlikte az olacak ve tıbbi hatalarda tutumları da olumlu yönde olacaktır. Bu araştırma sonuçlarının bundan sonraki benzer çalışmaların planlanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted as a descriptive study in order to determine the workload perception, work-related stress and medical error attitudes of nurses working in surgical clinics. We included 76 nurses who were working in surgical clinics of Ordu State Hospital and 24 nurses who were working in Ordu University Training and Research Hospital (ntotal=100). The data were collected by using Self-Description Form, The Scale of Occupational Stress, Individual Workload Perception Scale, and Medical Error Attitudes Scale. SPSS 20.0 (Statistical Package for The Social Sciences) program was used to evaluate the data of the study. Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H tests were used for non-parametric variables. In order to compare parametric variables, Z test was used to compare two groups and correlation test was used to determine the relationship between two variables. The data of the study were evaluated with 95% confidence interval and 5% significance level.The average age of surgical nurses was 36.6±7.6. The mean scores of the Individual Workload Perception Scale score, Work-related Stress Scale, and Medical Error Attitudes Scale were respectively 73.3±9.0, 40.8±5.4, and 42.2± 4.9. In case the total mean scores of these three scales were compared to each other, it was found that there was no statistically significant relationship (p>0.05). It was detected that the most important relationship in case of the sub dimension of the Individual Workload Perception Scale was the“support of the manager”(r=0.712). The mean workload perception, work-related stress and medical error attitude scale scores of surgical nurses were at the moderate level. When it is considered that these three scales are directly proportional to each other, it can be concluded that the work-related stress will be low when nurses have low levels of workload perception and thus the medial error attitudes of nurses will be positive. It is believed that the findings of this study will contribute to the similar studies.