Ayrılıp birleşme (JİGSAW) yönteminin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerine etkisi
Separation and merger (JİGSAW) method primary school effect of third grade students on reading understanding skills
  1. Tez No: 828892
  2. Yazar: BURAK CAN ELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAM SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dört temel dil becerisinden biri olan okuma, bireye yaşam boyu eşlik eden en önemli bilgi kaynaklarından bir tanesidir. Okumanın temel amacı okuduğunu anlamadır. Yapılan çalışmalar okuduğunu anlama becerisi iyi olan bireylerin çeşitli alanlarda daha başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Okuduğunu anlama becerisinin kazanılması ve geliştirilmesine yönelik bir çok yöntem- teknik bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de JİGSAW (ayrılıp birleşme) okumadır. JİGSAW okuma ile ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde, JİGSAW okuma yönteminin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmanın ilgili alanyazındaki boşluğu gidereceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı; JİGSAW okuma yönteminin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerilerine olan etkisini incelemektir. Araştırma yarı deneysel desenlerden öntest- sontest kontrol gruplu desene göre tasarlanmıştır. Araştırma 2021- 2022 eğitim- öğretim yılında Şırnak ili Merkez ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 8 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 25 deney, 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Edison Ampulü Buluyor”adlı okuduğunu anlama ölçeği kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi okuduğunu anlama ölçeği öntest olarak uygulanmış ve iki grubun okuduğunu anlama beceri puanları birbirine yakın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubuna sekiz hafta boyunca haftada iki saat olacak şekilde toplam 16 saat JİGSAW okuma yönteminin kullanıldığı ders programı uygulanmıştır. Kontrol grubu aynı metinler geleneksel yöntemle işlenmiştir. Yapılan 8 haftalık uygulama sonrasında her iki gruba sontest uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 paket programına aktarılmış ve veriler üzerinden araştırma soruları doğrultusunda aritmetik ortalama, yüzde, frekans, standart sapma, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U Testi gibi gerekli istatistiksel işlemler yapılmıştır. Araştırmada JİGSAW okuma yönteminin deney grubunda yer alan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading, one of the four basic language skills, is one of the most important sources of information that accompanies the individual throughout life. The main purpose of reading is to understand what you read. Studies show that individuals with good reading comprehension skills are more successful in various fields. There are many methods-techniques for the acquisition and development of reading comprehension skills. One of these methods is reading JİGSAW. When the studies on JİGSAW reading are examined, no study examining the effect of JİGSAW reading on reading comprehension has been found. It is thought that this study will fill this gap in the related literature. The purpose of this research; The aim of this study is to examine the effect of JİGSAW reading method on the reading comprehension skills of third grade students. The research was designed according to the pretest-posttest control group design, which is one of the quasi-experimental designs. The research was carried out for 8 weeks in a public school located in the central district of Şırnak province in the 2021-2022 academic year. The study group of the research consists of 50 third-year students, 25 of which are in the experimental group and 25 in the control group. The reading comprehension scale pretest was applied to the experimental and control groups before the application and it was concluded that the reading comprehension skill scores of the two classes were close to each other. From these two classes, experimental and control groups were formed impartially. A total of 16 hours of JİGSAW reading method was applied to the experimental group, two hours a week for eight weeks. The same texts in the control group were processed with the traditional method. After 8 weeks of application, posttest was applied to both groups. A reading comprehension scale called“Edison Ampulü Buluyor”was used as a data collection tool in the study. The data obtained in the research were transferred to the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 package program and necessary statistical processes such as arithmetic mean, percentage, frequency, standard deviation, Wilcoxon Signed Rank Test, Mann Whitney U Test were performed on the data in line with the research questions. In line with the findings obtained in the research, it has been concluded that the JİGSAW reading method is more effective than traditional methods and improves reading comprehension skills.