Babaların kendi ebeveynlerine bağlanma stilleri ile babalık rolü algılarının incelenmesi
Investigation of fathers' attachment styles to their own parents and their perceptions of fatherhood role
  1. Tez No: 828891
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, 3-6 yaş arasında çocuğu olan babaların kendi ebeveynlerine bağlanma stilleri ile babalık rolü algılarının incelenmesi ayrıca babalık rolü algılarında etkili olabilecek etmenlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmaya; Ankara il merkezinde, 3-6 yaş arasında çocuğu olan babalar dahil edilmiştir. Araştırmada, katılımcılara ilişkin bazı sosyo-demografik verilerle ilgili bilgi toplayabilmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”, babaların bağlanma stillerinin belirlenmesi amacıyla“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”ve babaların kendi babalık rolü algılarını belirlemek amacıyla“Babalık Rolü Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre babalık rolü algısının; baba olma yaşı, babanın öğrenim düzeyi, sosyoekonomik düzey, eşinin öğrenim düzeyi, annesinin öğrenim düzeyi, babasının öğrenim düzeyi, eşin çalışma durumu ve çocuk sayısına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Bağlanma stillerinin; babanın ebeveynleriyle aktif zaman geçirme, huzurlu aile ortamında büyüme, yeterli sevgi görme, ebeveynleriyle sorun yaşama, fiziksel şiddet görme, anne ve babasıyla olan ilişkisi, babasının tutumu, ebeveynlerinin anlaşma düzeyi ve eşleriyle ilişki durumlarına göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the attachment styles and fatherhood role perceptions of fathers with children between the ages of 3-6 and to reveal the factors that may be effective in their perceptions of the fatherhood role. To research; Fathers with children aged 3-6 years in the city center of Ankara were included. In the study,“General Information Form”prepared by the researcher to collect information about some socio-demographic data about the participants,“Three-Dimensional Attachment Styles Scale”to determine fathers' attachment styles, and“Father Role Perception Scale”to determine fathers' own perceptions of their own fatherhood role were used. According to the results obtained, it was determined that the perception of fatherhood role differed according to the age of fatherhood, father's education level, socioeconomic level, spouse's education level, mother's education level, father's education level, spouse's employment status and number of children. Attachment styles were found to differ according to the father's spending active time with his parents, growing up in a peaceful family environment, receiving enough love, having problems with his parents, experiencing physical violence, his relationship with his mother and father, his father's attitude, his parents' level of agreement and his relationship with his spouse.