İç Anadolu Bölgesinde takım sporları yapan spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin değerler ve şiddet eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the values of the faculty of sport sciences students and their violence tendencies, who do team sports in the Central Anatolia Region
  1. Tez No: 828900
  2. Yazar: KERİM ALİ AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı İç Anadolu Bölgesinde takım sporları yapan spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin değerler ve şiddet eğilimlerinin karşılaştırmalı incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İç Anadolu Bölgesinde takım sporları yapan Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır, araştırmanın örneklemi ise Ankara, Konya, Sivas, Karaman illerinde takım sporları yapan 405 Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formunun yanı sıra Bireysel değerler Envanteri ve Takım Sporları Şiddet Eğilim ölçeği kullanılmıştır. Veriler JAMOVI (2.2.2) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normalliği çarpıklık ve basıklık gibi betimsel istatistiklere dayalı olarak değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler üzerinde değişkenler arasında farkı incelemek için bağımsız örneklem T-testi ve tek yönlü varyans analizi, ilişkiler için ise Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen veriler için ise Kruskal Wallis testi ile Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır. Bulgulara göre katılımcıların bireysel değer envanteri alt boyutları incelendiğinde değerlere yönelik ortalamalar yüksek bulunmuştur. Takım sporları şiddet eğilimi ölçeği alt boyutları incelendiğinde bireylerin ortalaması düşük bulunmuştur. Bireysel değerler envanterinin sınıf, baba eğitim ve branş değişkenlerine göre tüm alt boyutlarda anlamlı fark bulunamazken cinsiyet, anne eğitim ve yerleşim yeri değişkenine göre çeşitli alt boyutlarda anlamlı farklar bulunmuştur. Şiddet eğilimi ölçeğinin tüm alt boyutlarında anne eğitim, baba eğitim yerleşim yeri değişkenine göre anlamlı farklılıklar bulunamazken cinsiyet, sınıf ve branş değişkenine göre çeşitli alt boyutlarda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bireysel değerler ve şiddet eğilimleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için yapılan korelasyon testine göre orta düzeyde negatif yönde ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak bireylerin değer ve şiddet eğilimleri çeşitli değişkenlere göre farklılık göstermektedir ve değerlere yönelik algıları yüksek olan bireylerin şiddet eğilimleri düşüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the values and violence tendencies of the students of the faculty of sports sciences who do team sports in the Central Anatolia Region. The population of the research consists of the students of the Faculty of Sports Sciences who do team sports in the Central Anatolia Region, and the sample of the research consists of 405 Faculty of Sports Sciences students who do team sports in the provinces of Ankara, Konya, Sivas, and Karaman. In addition to the Personal Information Form prepared by the researcher, the Individual Values Inventory and Team Sports Violence Tendency Scale were used as the data collection tool. The data were analyzed using the JAMOVI (2.2.2) program. The normality of the data was evaluated based on descriptive statistics such as skewness and kurtosis. Independent sample T-test and one-way analysis of variance were used to examine the difference between variables on normally distributed data, and Pearson correlation analysis was used for relationships. Kruskal Wallis test and Spearman Correlation test were used for data that did not show normal distribution. According to the findings, when the individual value inventory sub-dimensions of the participants were examined, the averages for the values were found to be high. When the sub-dimensions of the team sports violence tendency scale were examined, the average of the individuals was found to be low. While no significant difference was found in all sub-dimensions of the individual values inventory according to class, father's education and branch variables, there were significant differences in various sub-dimensions according to gender, mother's education and place of residence. While no significant differences were found in all sub-dimensions of the violence tendency scale according to the mother's education, father's education and place of residence, significant differences were found in various sub-dimensions according to the variable of gender, class and branch. According to the correlation test performed to evaluate the relationship between individual values and violence tendencies, a moderate negative relationship was found. As a result, the values and violence tendencies of individuals differ according to various variables, and the violence tendencies of individuals with high perceptions of values are low.