Antrenörlerin liderlik tarzları ile öz yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationships between leadership styles and self-efficacy of coaches
- Tez No: 224860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı antrenörlerin liderlik tarzları ile öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmektir. Bu amaçla çalışmaya İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan 13 ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan 71 kadın ( =32.07 ? 7.14) ve 253 erkek ( =35.86 ? 8.55) olmak üzere toplam 324 ( =35.03 ? 8.40) antrenör katılmıştır.Araştırmada veriler Chelladurai ve Saleh (1980)'in geliştirdiği Spor İçin Liderlik Ölçeği (SLÖ)'nin antrenörün kendi lider davranışını algılaması formu ve Riggs ve ark (1994) tarafından geliştirilen Öz Yeterlik Ölçeği (ÖYÖ) ile toplanmıştır.Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationships between leadership styles and self-efficacy of coaches. For this purpose, 324 trainers ( =35.03 ? 8.40), of which 71 women ( =32.07 ? 7.14) and 253 men ( =35.86 ? 8.55), working in Central Anatolia Region at 13 Youth and Sports City Directorates took part in the study.The Leadership Scale for Sports? (LSS) coach?s perception of his/her own leader behavior forms was increased by Chelladurai and Saleh (1980) , and Self Efficacy Scale (SES) was increased by Riggs and et al (1994) were used to the study.In evaluating the data which are gained, frequency, percentage, mean score distribution, Pearson Correlation Coefficient, One Way Analysis of Variance (ANOVA) are applied statistically.