Spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin etik liderlik algısı ve girişimcilik özelliklerinin incelenmesi
Examination of ethical leadership perception and entrepreneurial characteristics of students studying in faculties of sport sciences
  1. Tez No: 958763
  2. Yazar: MÜCAHİD TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ERCİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma ile; spor bilimleri fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin girişimcilik ve etik liderlik algısı düzeylerini incelemesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma evrenini ülke genelinde spor bilimleri fakülteleri oluştururken örneklem ise Doğu Anadolu bölgesi, İç Anadolu bölgesi ve Karadeniz bölgesinde yer alan üniversitelerden randomize olarak belirlenen, Selçuk Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi spor bilimleri fakülteleri Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Anket formları bu dört üniversitede öğrenim gören 103 kadın, 268 erkek, toplamda ise 371 öğrenciye uygulanmıştır. Demografik değişkenlerin tespit edilmesi adına araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, girişimcilik özellikleri için Üniversite Öğrencileri Girişimcilik Ölçeği ve etik liderlik düzeylerini belirlemek içinse Etik Liderlik Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin varyans ve homojenlikleri test edilmiş, ikili karşılaştırmalarda Independent t testi, çoklu karşılaştırmalarda One Vay Anova, farklılık kaynağının belirlenmesinde Tukey HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The present study aimed to examine the levels of entrepreneurial orientation and ethical leadership perceptions among students enrolled in faculties of sport sciences. Method: The research population comprised all sport sciences faculties across the country, while the sample was randomly selected from universities located in the Eastern Anatolia, Central Anatolia, and Black Sea regions—namely Selçuk University, Karamanoğlu Mehmet Bey University, Atatürk University in Erzurum, and Recep Tayyip Erdoğan University. Participants were drawn from the Departments of Physical Education and Sports Teaching, Coaching Education, Sports Management, and Recreation, yielding a total sample of 371 students (103 female and 268 male). Data were collected using a demographic information form developed by the researcher, the University Students' Entrepreneurial Characteristics Scale to assess entrepreneurial orientation, and the Ethical Leadership Perception Scale to measure ethical leadership. Prior to hypothesis testing, the data were subjected to tests of variance and homogeneity. For pairwise comparisons, independent-samples t-tests were employed; for multiple comparisons, one-way ANOVA was conducted; and Tukey's HSD test was used to identify the sources of any significant differences. All statistical analyses were performed at a significance level of p < 0.05. Findings: The results indicated a statistically significant difference in ethical leadership perception based on participants' engagement in regular sports activities, whereas no significant differences were observed in either entrepreneurial orientation or ethical leadership perception with respect to gender, age, academic department, or income level. Result: This finding may be attributed to the fact that students who actively participate in sports engage more frequently in team-based activities, closely observe and internalize leadership behaviors, and operate within contexts that emphasize adherence to rules and ethical principles.