Yaşlı parkinson hastalarında mınd diyetine uyum, diyet antioksidan yükünün kognitif fonksiyon ve bazı biyokimyasal parametreler ile ilişkisi
Association of adherence to mind diet, dietary antioxidant capacity on cognitive function and some biochemical parameters in elderly with parkinson's disease
- Tez No: 828919
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Parkinson hastalığı, motor ve motor olmayan belirtilerle ortaya çıkan yaygın, nörodejeneratif bir hastalıktır. Yaşamın her döneminde olduğu gibi Parkinson hastası yaşlılarda da diyet örüntüsü önem taşımaktadır. Yaşlanma ile birlikte vücutta reaktif oksijen türleri artmakta; serbest radikallerin antioksidan sistemlerle ortadan kaldırılamadığı durumlarda redoks homeostazı bozularak patolojik durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı yaşlı Parkinson hastalarında MIND diyetine uyum, diyet antioksidan yükünün kognitif fonksiyon ve bazı biyokimyasal parametreler ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma verileri anket formu ile toplanmış, klinikte görevli hemşire tarafından hastalardan kan örneği alınmıştır. Anket formu genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik geriye dönük bir günlük besin tüketim kaydı, antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, baldır çevresi) ve el kavrama gücü, MIND diyeti uyum değerlendirme formu, kognitif fonksiyonun değerlendirilmesi (Mini Mental Test, Saat Çizme Testi), biyokimyasal parametreler, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa form ve Bristol gaita skalası olmak üzere dokuz bölümden oluşmuştur. Çalışmaya 29 kadın 28 erkek olmak üzere 57 Parkinson hastası yaşlı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 70,2±4,6 yıldır. Bireylerin %59,6'sı birinci, %31,6'sı ikinci, %8,8'i üçüncü Hoehn&Yahr hastalık evresindedir. Katılımcıların ortalama MIND diyetine uyum puanı 7,8±1,3'dür. Bireylerin ortalama Mini Mental Test puanı 25,7±3,9; Saat Çizme Testi puanı 8,4±2,1'dir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a common neurodegenerative disease that occurs with motor and non-motor symptoms. As in every period of life, the diet pattern is important in the elderly with Parkinson's disease. With aging, reactive oxygen species increase in the body; In cases where free radicals cannot be eliminated by antioxidant systems, redox homeostasis is disrupted and pathological conditions occur. The aim of this study is to evaluate the association of adherence to MIND diet, dietary antioxidant capacity on cognitive function and some biochemical parameters in elderly with Parkinson's disease. The research data was collected using a questionnaire and blood samples were taken from the patients by the nurse working in the clinic. The questionnaire form consisted of nine parts: general information, dietary habits, a 24-hour recall food consumption, anthropometric measurements (height, body weight, waist circumference, calf circumference) and hand grip strength, MIND diet adherence assessment form, assessment of cognitive function (mini-mental test, clock test), biochemical parameters, International Physical Activity Questionnaire- short form and Bristol stool chart. 57 elderly individuals with Parkinson's disease, 29 female and 28 male, were included in the study. The mean age of the individuals participating in the study was 70,2±4,6 years. 59,6% of the individuals were in the first, 31,6% in the second and 8,8% in the third Hoehn & Yahr disease stage. The mean MIND diet adherence score of the participants was 7,8±1,3. The mean Mini Mental Test score of the individuals was 25,7±3,9; Clock Drawing Test score is 8,4±2,1.