Kedilerde uzun kemik kırıklarında iyileşmenin doppler ultrasonografi ve radyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of healing in long bone fractures in cats by doppler ultrasonography and radiography
  1. Tez No: 828926
  2. Yazar: NİHAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. İREM ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kemik dokunun bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanan kırıklar; travmatik, metabolik, yaşa bağlı gibi pek çok neden sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Sağaltımda amaç, iyileşmenin hızlanmasını sağlamak, etkilenen kemik ve çevresindeki yumuşak dokunun işlevini yeniden kazandırmaktır. Kırığın tanısı ve sağaltım sonucu iyileşmenin takibi genellikle radyografi ile değerlendirilmektedir. Kırık iyileşmesinin takibinde kullanılan bir diğer yöntem ise ultrasonografidir. Renkli Doppler Ultrasonografi ile kan akışının varlığı ve hacmi belirlenerek neovaskülarizasyonu değerlendirmek amaçlanmaktadır. Bu yöntem damarlar hakkında anatomik durum ve dinamik bilgi sağlar. Renkli Doppler ultrasonografi sonucunda Rezistif İndeks (RI) ve Pulsatilite İndeks (PI) değeri elde edilmektedir. Rezistif indeks sistol ve diyastol sonucu oluşan damarlardaki dalga şeklini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, uzun kemiklerde kırık bulunan, farklı ırk ve cinsiyette 1-4 yaş aralığında toplam 20 kedi kullanıldı. Bir örneklilik sağlanması açısında arka ekstremite uzun kemiklerinde diyafizer tek parça kırık bulunan olgular çalışmaya dahil edildi. Postoperatif 0., 10., 20., ve 30. günlerde ilgili ekstemitenin mediolateral ve anterioposterior olmak üzere çift yönlü radyografileri alınarak, renkli Doppler ultrasonografi ile kırık bölgesi değerlendirilip Doppler parametre ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç olarak bu çalışmada radyografi ile subjektif olarak değerlendirilen iyileşme düzeyinin, objektif olan indeks değerleriyle arasındaki korelasyonun varlığı ortaya konuldu. Radyografi görüntüleme yöntemi, düşük radyasyon salınımı meydana getirse bile, kallus formasyonlarının görüntülenebilmesi için ultrasonografi, radyografiye göre non-invaziv, ucuz, ağrısız ve iyonize radyasyon kullanılmayan bir metod olduğu ve kırık iyileşme sürecinde kullanılabilecek rutin görüntüleme yöntemleri arasında olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Fractures, defined as the disruption of the integrity of bone tissue, can occur due to various reasons such as traumatic, metabolic, and age-related factors. The goal of treatment is to accelerate healing and restore the function of the affected bone and surrounding soft tissues. The diagnosis of a fracture and the monitoring of healing outcomes are typically evaluated using radiography. Another method used in monitoring fracture healing is ultrasonography. Color Doppler ultrasonography aims to assess the presence and volume of blood flow, thereby evaluating neovascularization. This method provides anatomical and dynamic information about the blood vessels. The Resistive Index (RI) and Pulsatility Index (PI) values are obtained as a result of color Doppler ultrasonography. The Resistive Index is used to evaluate the wave shape in the vessels resulting from systole and diastole. In this study, a total of 20 cats with long bone fractures, of different breeds and sexes, aged between 1 and 4 years, were used. Cases with diaphyseal non-comminuted fractures in the hind limbs were included to ensure homogeneity. Postoperative mediolateral and anteroposterior radiographs of the respective limb were taken on days 0, 10, 20, and 30, and the fracture site was evaluated using color Doppler ultrasonography, with Doppler parameter measurements. The obtained data were evaluated statistically. As a result, this study revealed the correlation between the subjective assessment of the level of healing evaluated by radiography and the objective index values. Although radiographic imaging, despite its low radiation emission, can visualize callus formation, ultrasonography is considered a non-invasive, inexpensive, painless, and ionizing radiation-free method that can be used as a routine imaging modality in fracture healing.