Ahlat Mezar taşlarında bulunan Ejder motiflerinin çini uygulamaları
Tile applications of dragon motifs found on the tombstones of Ahlat
  1. Tez No: 828933
  2. Yazar: KADER YUMUŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Türk süsleme sanatında kullanılan Ejder motifinin Ahlat Mezar taşlarında kullanımı tespit edilerek konu sınırlandırılmıştır. Ahlat mezar taşları üzerinde bir süsleme öğesi olarak kullanılan ejder motiflerinin kaynağı ve sembolik anlamlarının araştırılması yapılmış ve çini uygulamalarına yer verilmiştir. Bu doğrultuda ilk aşamada, literatür taraması yapılmış, konuyla ilgili tez, kitap ve makalelere ulaşılmıştır. İkinci aşamasında ise Ejder figürlü mezar taşları tespit edilerek saha çalışması yapılmıştır. Mezar taşlarında bulanan toplamda 30'dan fazla birbiri ile benzerlik gösteren ejder motifli mezar taşları tespit edilmiştir. Bu tespitler sonucunda en belirgin 10 adet Ejder motifli mezar taşının çini uygulamalarının yapılması kanısına varılmıştır. Üçüncü aşamada ejder motifli mezar taşlarının fotoğrafları çekilerek, çizimleri yapılmış ayrıca deforme olan yerleri tamamlanmış ve künyeleri okunarak katalog haline getirilmiştir. Son kısımda ise, çalışma kapsamında seçilen Ejder motiflerinin çini uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of the dragon motif used in Turkish ornament art on Ahlat tombstones has been determined and the subject has been limited. The source and symbolic meanings of the dragon motifs used as an ornament on the Ahlat tombstones were investigated and tile applications were included. In this direction, at the first stage, a literature review was made and thesis, books and articles related to the subject were reached. In the second phase, the dragon-figured tombstones were identified and field work was carried out. In total, more than 30 similar dragon motif tombstones were found in the tombstones. As a result of these determinations, it was concluded that the tile applications of the 10 most prominent dragon motif tombstones were made. In the third stage, the photographs of the tombstones with dragon motifs were taken, their drawings were made, and their deformed parts were completed and their tags were read and cataloged. In the last part, tile applications of dragon motifs selected within the scope of the study were made.