Golden age piracy as a social movement: Prefigurative commoning against primitive accumulation
Bir sosyal hareket olarak altın çağ korsanlığı: İlksel birikime karşı prefigüratif müşterekleştirme
- Tez No: 828932
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma, kapitalist toplumsal ilişkilere karşı direnen ve ona alternatif oluşturan bir hareket olarak korsanlığın altın çağını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda çalışma, kapitalizmin ortaya çıkışını ve ona eşlik eden ekonomik, yasal, kültürel ve politik dönüşümleri, yalnızca tarihsel bir olgu olarak değil, aynı zamanda kapitalizme içkin, süregelen bir süreç olarak ilksel birikime özel bir vurgu yaparak analiz etmektedir. Bununla bağlantılı olarak çalışma, müşterekler mücadelesinin çağdaş hareketler için ilksel birikim kadar alakalı olduğunu öne sürmektedir. Altın çağdaki korsan hareketi bir müşterekleştirme hareketi oluşturmaktadır zira korsanlar, gemilerinin mülkiyetine kolektif olarak sahip olmak ve ücretli emeği ortadan kaldırmak yoluyla müştereken eyleyebilmişlerdir. Hiyerarşik olmayan bir örgütlenme ve doğrudan ve yatay demokrasiye dayalı bir karar alma süreci yoluyla gemiyi kolektif olarak yönetebilmişlerdir. Dahası, iştirakçi korsan olarak yeni bir öznellik oluşturabilmişlerdir. Ayrıca, söz konusu müşterekleştirme hareketi, yalnızca kapitalist toplumsal ilişkileri reddetmekle kalmayıp, aynı zamanda doğrudan eyleme ve araç-amaç denkliğine dayalı olarak ideallerin şimdiki zamanda gerçekleştirilmesi anlamında alternatif bir toplum oluşturduğu ölçüde, prefigüratif bir hareket anlamına gelmektedir. Altın çağ korsanlığının prefigüratif bir müşterekleştirme hareketi olarak analizi, hareketin çağdaş hareketler için bir ilham kaynağı olduğunu ve kapitalizmin yüzeyinde zamanla kapanan ancak bakılıp hatırlanacak bir hatıra üreten bir çatlağı temsil ettiğini göstermenin yanı sıra çağdaş hareketler için bazı dersler sunduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the golden age of piracy as a movement that resisted against and constituted an alternative to capitalist social relations. In this sense, the study analyzes the emergence of capitalism and the economic, legal, cultural, and political transformations that have accompanied it with a special emphasis on primitive accumulation not just as a historical phenomenon but also as an ongoing process inherent to capitalism. In connection, the study posits that the struggle for the commons is as relevant as primitive accumulation for contemporary movements. The pirate movement in the golden age constituted a commoning movement in the sense that the pirates could do in common by way of collectively owning the pirate ship and abolishing wage labor, could govern the ship collectively by way of a nonhierarchical organization and a decision-making process based on direct and horizontal democracy, and could constitute a new subjectivity as the pirate as commoner. Furthermore, insofar as the commoning movement in question did not only reject capitalist social relations but also constituted an alternative society as the actualization of the ideals in the present based on direct action and means-ends equivalence, it was a prefigurative movement. The analysis of the golden age piracy as a prefigurative commoning movement shows that the movement is an inspiration for the contemporary movements and represents a crack on the surface of capitalism that was closed in time yet produced a memory to look upon to as well as offering some lessons for contemporary movements.