Sosyal bilgiler dersinde Yassı Stanley Projesi'nin öğrencilerin akademik başarıları ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of the Flat Stanley Project in social studies on students' academic achievement and students' attitudes towards the course
- Tez No: 828937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MİNDİVANLİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, beşinci sınıf sosyal bilgiler dersinde Yassı Stanley Projesi'nin, öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini ve projeye ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. Yöntem: Araştırmada gömülü karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı ön test-son test kontrol gruplu desen, nitel kısmı ise temel nitel araştırma deseni ile yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Niğde il merkezinde bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 44 5. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada deney grubu öğrencilerine Yassı Stanley Projesi uygulanırken, kontrol grubu öğrencilerine ise mevcut öğretim programına göre belirlenen etkinlikler uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Etkin Vatandaşlık Akademik Başarı Testi kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise Yassı Stanley Projesi uygulanan deney grubu öğrencileri ve sosyal bilgiler dersi öğretmeni ile Yassı Stanley Projesine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme formları ve araştırmacının uygulama sürecinde tuttuğu gözlem notları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde bağımsız gruplar t-testi ve bağımlı gruplar t-Ttesti kullanılmıştır. Nitel veriler analiz edilirken öğrenci görüşmeleri için içerik analiz yöntemi öğretmen görüşü ve gözlem verileri için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Öğrenci posterleri araştırmacı tarafından hazırlanan değerlendirme rubriği tercih edilmiştir. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda uygulama sonrası deney grubu ve kontrol grubu akademik başarı testi ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ancak deney ve kontrol grubu son test puan karşılaştırmasında anlamlı bir farklılığa ulaşılmamıştır. Ayrıca derse yönelik tutum değişkeni ile ilgili analizler sonucunda uygulama öncesi deney grubu ve kontrol grubu Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği ön test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Uygulama sonrası da deney grubu ve kontrol grubu son test puan ortalamalarında anlamlı bir farklılık meydana gelmiştir. Araştırmada uygulanan Yassı Stanley Projesi'ne ilişkin olarak yapılan görüşmeler sonucunda deney grubu öğrencileri projenin eğlenceli, heyecanlı ve eğitici olduğu ve kalıcılığı ve özgüvenlerini artırdığı yönünde görüşlerini ifade etmiştir. Sosyal bilgiler öğretmeni ise Yassı Stanley Projesi'ni öğrencilerin eğlenceli bulduğunu, onların sunum yapma, araştırma yapma ve iletişim gibi becerilerinin artırdığını ifade etmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonucunda Yassı Stanley Projesi ile gerçekleştirilen öğretimin sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin akademik başarılarını ve tutumlarını olumlu yönde etkilemiştir. Son olarak, araştırmada uygulanan Yassı Stanley Projesi, projeye ilişkin yapılan görüşmeler sonucunda deney grubu öğrencileri ve sosyal bilgiler öğretmeni olumlu yönde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study explored the effect of the Flat Stanley Project on 5th grade social studies on students' academic achievement and attitudes towards the course . Method: The study employed the embedded mixed design. While in the quantitative section of the study, the pretest-posttest control group design was used, in the qualitative part, the basic qualitative design was used. The study group consisted of 44 5th grade students who were attending a middle school in the city center of Niğde during the spring semester of the 2017-2018 academic year. In the study, the Flat Stanley Project was used with the experimental group students, while the activities determined according to the current social studies curriculum were used with the control group students. Quantitative data of the study were collected using the Social Studies Attitude Scale and the Active Citizenship Academic Achievement Test developed by the researcher. The qualitative data of the study were collected by administering semi-structured interview forms regarding the Flat Stanley Project to the experimental group students and the social studies teacher, and the observation notes kept by the researcher during the application process. For the analysis of the quantitative data of the study, independent groups t-test was utilized and dependent groups t-test was used. Finally, for the analysis of the qualitative data of the study, content analysis method was used for he student views and descriptive analysis method was used fort he teacher views and observation data. The student posters were analyzed using the evaluation rubric development by the researcher. Findings: The study analyses showed a significant difference between the Active Citizenship Academic Achievement Test pretest mean scores of the experimental group and the control group before after the application. However, a significant difference was not found between the posttest mean scores of the experimental group and the control group after the application. In addition, as a result of the analysis regarding the attitude towards the course variable, no significant difference was found between the Social Studies Attitude Scale pretest mean scores of the experimental group and the control group before the application. However, after the application, a significant difference in the posttest mean scores of the experimental group and the control group was revealed. The examination of the interviews conducted regarding the Flat Stanley Project put forth that the experimental group students expressed that the project was fun, exciting and educational and that it increased their permanence and self-confidence. The social studies teacher stated that the students found the Flat Stanley Project entertaining and that it increased their skills such as making presentations, conducting research and communication. Results: The study results put forth that the Flat Stanley Project positively affected students' academic achievement and attitudes twords the course in social studies. Finally, regarding the Flat Stanley Project used in the study, in the interviews conducted regarding the project, the experimental group students and the social studies teacher stated positive views.