Konjenital diş eksikliği olan bireylerde 20 yaş diş eksikliği prevelansının incelenmesi
Examination of the prevalence of missing wisdom teeth in individuals with congenital tooth deficiency
- Tez No: 828938
- Danışmanlar: PROF. DR. FERABİ ERHAN ÖZDİLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, konjenital diş eksikliği olan bireylerde 20 yaş diş eksikliğinin görülme sıklığını tesbit etmektir. Çalışmaya farklı diş eksiklikleri olan 12-18 yaşları arasında bulunan 617 birey dahil edilmiş ve bunlar panoramik filmler üzerinde yapılan çalışma sonucu konjenital diş eksikliği, 20 yaş diş eksikliği, total diş eksikliği olmak üzere 3 alt gruba ayrılmıştır. Vakaların sefalometrik radyografları üzerinden GoGn/SN, SNA, SNB, ANB değerleri ölçülmüş ve sagittal-vertikal yön sınıflamaları yapılmıştır. Bu gruplar hem kendi içlerinde hem kendi aralarında maloklüzyon sınıflaması, dik yön yüz yapısı, diş eksikliği sayısı, diş eksikliği bölgesi ve cinsiyetlerine göre alt gruplara ayrılmış, bu alt gruplar kendi içlerinde incelenmiş ve aralarında karşılaştırılmıştır. Diş eksikliği gruplarında en sık görülen 20 yaş diş eksikliğidir. Bunu total diş eksikliği ve konjenital diş eksikliği takip etmektedir. Tüm gruplar içerisinde en çok diş eksikliği kızlarda görülmektedir. Diş eksikliği grupları ve maloklüzyon sınıflamaları arasında herhangi bir farklılık bulunmamıştır. Diş eksikliği grupları ve dik yön sınıflamaları arasında farklılık bulunmuştur. Özellikle 20 yaş diş eksikliği olan vakalarda Hiperdiverjan yüz yapısı daha yaygınken, Normodiverjan yüz yapısı daha az görülmüştür. Farklı diş eksikliği olan grupların kraniyofasiyal yapıları değişkenlik göstermektedir. Total diş eksikliği vakalarında 20 yaş diş eksikliği oranının kadranlara göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bu durum, total diş eksikliği olan hastalarda 20 yaş diş eksikliğinin belirli bölgelerde daha sık görülebileceğini göstermektedir. Yine totatl diş eksikliğinde 20 yaş diş eksikliği grubuna nazaran, 20 yaşların eksikliği daha çok görülmüştür. Bu çalışmada çıkan sonuçlar, diş eksikliğinin fonksiyonel matrix ile ilişkisi açısından değerlendirilmelidir. Bu bilgiler, total diş eksikliği olan hastaların tedavi planlamasında eksik dişlerin konumuna ve dağılımına dikkat edilmesini sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the frequency of missing third molar teeth in individuals with congenital tooth deficiency. 617 individuals between the ages of 12-18 with different tooth deficiencies were included in the study and they were divided into 3 subgroups as congenital tooth deficiency, 20-year-old tooth deficiency, and total tooth deficiency as a result of the study on panoramic films. GoGn/SN, SNA, SNB, ANB values were measured on the cephalometric radiographs of the cases and sagittal-vertical direction classifications were made. These groups were divided into subgroups according to malocclusion classification, vertical face structure, number of missing teeth, area of missing teeth and gender, these subgroups were examined and compared among themselves. It is the most common 20-year-old tooth deficiency in tooth deficiency groups. This is followed by total tooth deficiency and congenital tooth deficiency. Among all groups, the most missing teeth are seen in girls. There was no difference between the missing tooth groups and malocclusion classifications. Differences were found between missing tooth groups and vertical orientation classifications. Hyperdivergent facial structure was more common, especially in cases with missing third molar teeth, while Normodivergent facial structure was observed less frequently. The craniofacial structures of different groups with missing teeth vary. It has been determined that the rate of third molar missing teeth in cases of total tooth deficiency differs according to the quadrants. This shows that in patients with total tooth deficiency, 20-year-old tooth deficiency may be seen more frequently in certain regions. Again, in total tooth deficiency, the absence of 20-year-olds was more common than in the 20-year-old tooth deficiency group. The results of this study should be evaluated in terms of the relationship between tooth deficiency and functional matrix. This information should ensure that attention is paid to the location and distribution of missing teeth in the treatment planning of patients with total tooth deficiency.