Women's coping strategies against gender oppression: example of Adalet Ağaoğlu's Dar Zamanlar (Narrow Times) trilogy
Kadınların toplumsal cinsiyete dayalı baskı ile mücadele biçimleri: Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar üçlemesi örneği
- Tez No: 828948
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumda kadınların toplumsal cinsiyete dayalı baskıya karşı gösterdikleri mücadele yöntemlerini Türk Edebiyatı bağlamında ele almaktır. Çalışmada kadınların toplumsal cinsiyete dayalı baskı ile mücadele etme biçimlerini kadınların deneyimini önceleyen bir bakış açısıyla anlamak için Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar üçlemesi feminist eleştiri yöntemi ile incelenmiştir. Bu kapsamda Dar Zamanlar üçlemesinin ana karakteri olan Aysel'in patriyarkal hegemonya ile olan mücadelesi ve toplumsal cinsiyete dayalı baskı karşısında geliştirdiği direniş stratejileri vurgulanmıştır. Tez boyunca Aysel'in kendisini gerçekleştirme deneyimine dayalı kendisine ait anlatısı; içinde yaşadığı tarihsel ve sosyal bağlamda kendisini gösteren toplumsal cinsiyet eşitsizliği, siyasi kutuplaşma ve patriyarkal hegemonya kavramlarıyla bağ kuracak biçimde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Aysel'in kendi otonom kimliğini ortaya çıkartabilmek için uyguladığı stratejiler feminist direniş biçimleri olarak ele alınmıştır. Aysel'in patriyarkaya karşı çıkan feminist direnişi; Aysel'in cinselliğini kendisini özgürleştirecek bir deneyim olarak kullanması, kendi değerleri ile uyuşmayan sosyal etkinliklere katılmaması ve kendi kişisel hikayesini yeniden hatırlayarak baştan kurgulaması olmak üzere farklı biçimlerde kendisini gösterir. Bunların analiz edilmesinin sonucunda Aysel'in kişisel deneyimlerinin kendi kuşağındaki kadınların kolektif gerçekliği ile benzer özellikler gösterdiği ve farklı feminist mücadele yöntemlerine alan açarak kendisinden sonraki kuşaklara umut verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conceptualize women's coping strategies against gender oppression in the society within the context of Turkish Literature. In order to focus on women's coping strategies against gender oppression, Adalet Ağaoğlu's Narrow Times Trilogy will be analyzed with the methodology of feminist criticism in order to construct women's experience within patriarchal society through women's own perception. In that sense, Narrow Times trilogy's main character Aysel's struggle with the patriarchal hegemony and her resistance against gender oppression will be highlighted. Throughout the thesis, Aysel's personal narration of her self-actualization will be evaluated with its relevance to gender inequality, political opposition and patriarchal hegemony within the social and historical context that she is embedded. In this study, Aysel's practices, which she performs while she is trying to embody her autonomous self, are conceptualized as practices of strategies against gender oppression. These feminist resistances which oppose to patriarchy have diverse strategies that can be observed within the context of Aysel's everyday life including usage of her sexuality as an emancipatory tool, absence from the social events that do not align with her values, and to reconstruct her personal story by the act of remembrance. As result of this analysis, it has been claimed that Aysel's personal experiences of actualizing herself shows common aspects with the collective reality of women in her generation and provides hope for the future generations by reclaiming feminist coping strategies with gender oppression.