Numerical modelling and analysis of centrifugal pumps
Santrifüj pompaların nümerik modellenmesi ve analizi
- Tez No: 82897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖRS, PROF. DR. AKIN TEZEL, DOÇ. DR. OSMAN BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı santrifüj pompa için sayısal bir model geliştirmek, nümerik sonuçlar elde etmek ve pompa karakteristiğini prototip üretimden önce öngörebilmektir. Navier- Stokes denklemleri iki boyutlu pompa geometrisinde çözülmeye çalışılmıştır. Analiz edilen pompa emme tarafi, basma tarafi ve sekiz kanatlı bir çarktan oluşmaktadır. Pompanın salyangozu dairesel olup, çark ile eşmerkezlidir. Emme tarafından giren, kanatlardan geçen ve basma tarafından çıkan akış, akım ipçiği- vortisite yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Geometrinin karmaşık olmasından dolayı diskretizasyon tekniği olarak sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarının akım ipçiği ve vortisite cinsinden olmasından dolayı x ve y yönündeki hız vektörü bileşenlerinin ve basman akım ipçiği ve vortisite cinsinden nasıl belirtildiği türetilmiş ve analiz sonuçlarından bu değerler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The objective of this study is to develop a computational model for a centrifugal pump, to obtain numerical solutions and to predict the pump characteristics before prototype manufacturing. Navier Stokes equations are solved in two dimensional pump geometry. The pump analysed has a suction nozzle, a discharge nozzle and an impeller consisting of eight radial blades. The casing is of circular form and is concentric with the impeller. The flow from suction through the impeller to the discharge is examined using streamfunction- vorticity approach. Finite element method is used as the discretisation technique in the computational analysis because of the complexity of the geometry. Since the results of the analysis are obtained in terms of stream function and vorticity values, velocity vector components in x and y directions, and also pressures are derived in terms of stream function and vorticity and are calculated from the results of the analysis.