Development of electrochemical sensor for determination of tyrosine
Tirozin belirlenmesi için elektrokimyasal sensörün geliştirme
  1. Tez No: 828988
  2. Yazar: MARWAH NASER ABDULKAREEM AL-SHIHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Biyolojik örneklerde doğrudan tirozin (Tyro) analizi için elektrokimyasal sensörlerin uygulanması bu tezde gösterilmektedir. Kloro-tetrakarbon titanyum dioksitin (ClC4/TiO2) kristal yüzey morfolojisi“X-ışını kırınımı (XRD)”,“Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR)”,“Taramalı elektron mikroskobu (Soltani and Jouyban)”ve“Xışınının enerji dağılım analizi (EDAX)”kullanılarak araştırıldı. Ayrıca geliştirilen sensörün elektrokimyasal özellikleri“elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS)”,“dönüşümlü voltametri (CV)”ve“diferansiyel puls voltametrisi (DPV)”kullanılarak incelenmiştir. Çalışmamızda, son derece“düşük algılama sınırı (LOD)”0,0058 μM, 0,8 ila 34,1 μM 'lik geniş bir doğrusal konsantrasyon aralığında Tyro'ı hızlı bir şekilde analiz edebilen“elektrokimyasal sensör”geliştirilmiştir. Girişim yapan maddelerin varlığında Tyro, insan plazmasında, sütünde ve soya fasulyesinde yüksek hassasiyet ve gerikazanım ile gerçek numunelerde tayin edilmiştir. Modifiye elektrot ayrıca“yüksek kararlılık, tekrarlanabilirlik, yeniden üretilebilirlik ve yeniden kullanılabilirlik”için performans göstermiştir. Bu nedenle, Tyro tayini için geliştirilen“yüksek kararlılık, tekrarlanabilirlik, tekrar üretilebilirlik ve yeniden kullanılabilirlik”özelliklerine sahip elektrokimyasal sensör bu çalışmada sunulmuştur. Sonuçlara göre, ClC4/TiO2/GCE, Tyro'ı analiz etmek için yeni bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The application of electrochemical sensors as a sensing alternative for the direct detection of Tyrosine (Tyro) in biological samples is demonstrated in this thesis. The crystalline, surface morphology of chloro-tetracarbon titanium dioxide (ClC4/TiO2) were investigated using“X-ray diffraction (XRD)”,“Fourier transform infrared spectroscopy (FITR)”,“Scanning electron microscopy (SEM)”and“Energy dispersive analysis of X-ray (EDAX)”. Moreover, the electrochemical properties of the developed sensor were studied using“electrochemical impedance spectroscopy (EIS)”,“cyclic voltammetry (CV)”, and“differential pulse voltammetry (DPV)”. In this study, we: designed an“electrochemical sensor”capable of rapidly detecting Tyro with an extremely“low limit of detection (LOD)”of 0.0058 μM within a broad linear concentration range of 0.8 to 34.1μM. In the existence of interferences, Tyro was detected in human plasma, milk, and soybean as real samples with high sensitivity and satisfactory recovery. The modified electrode also demonstrated high performance for“stability, repeatability, reproducibility, and reusability”. Hence, the developed electrochemical sensor with“high stability, repeatability, reproducibility, and reusability”was presented in this study for Tyro determination. Based on the results, ClC4/TiO2/GCE can be used as a novel method to detect Tyro.