Development of a molecularly imprinted electrochemical sensor for the selective and sensitive detection of the anti-cancer drug ibrutinib
Antikanser ilaç ibrutinib'in seçici ve hassas tespiti için moleküler baskılı elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
- Tez No: 785061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ibrutinib (IBR), refrakter kronik lenfositik lösemi (KLL) ve mantle hücreli lenfoma (MCL) tedavisinde kullanılan bir Bruton Tirozin Kinaz (BTK) inhibitörüdür. Fonksiyonel monomerlerin, yani 4-aminobenzoik asidin varlığında şablon molekül IBR, 2-hidroksietil metakrilat ve etilen glikol dimetakrilat kullanılarak fotopolimerizasyon yöntemiyle bir polimerik film elde edildi. Sensörün karakterizasyonu, taramalı elektron mikroskobu ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. MIP'yi etkileyen parametreler yani Monomer şablon oranı, uzaklaştırma süresi, uzaklaştırma solüsyonları ve inkübasyon süresi optimize edildi. Baskısız polimer (NIP) bir kontrol görevi görecek şekilde hazırlandı. Tasarlanan sensörün elektrokimyasal davranışı voltametrik teknik kullanılarak incelenmiştir. İlk kez, IBR'nin belirlenmesi için, 6.13×10-14 M ve 2.04×10–13 M sırasıyla düşük LOD ve LOQ değerlerine sahip IBR için 3.71'lik bir baskı faktörü ile oldukça seçici ve hassas olduğu kanıtlanmış bir MIP tabanlı elektrokimyasal sensör geliştirilmiştir. IBR tespiti serum örneğinde ve tablet formunda araştırıldı. Bulgular, IBR tespitindeki moleküler baskılama yaklaşımının, yeni geliştirilen sensörün potansiyelini en üst düzeye çıkaran oldukça etkili bir teknik olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Ibrutinib (IBR) is a Bruton's Tyrosine Kinase (BTK) inhibitor that is being used to treat refractory chronic lymphocytic leukemia (CLL) and mantle cell lymphoma (MCL). In this study, an electrochemical sensor was developed using a molecularly imprinted polymer on a glassy carbon electrode for the selective and sensitive detection of IBR. A polymeric film was obtained on the glassy carbon electrode surface by photopolymerization method using template molecule IBR, 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA), and ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) in the presence of functional monomers i.e., 4-aminobenzoic acid. The characterization of the sensor was investigated using scanning electron microscopy and electrochemical impedance spectroscopy. The parameters i.e., Monomer-template ratio, removal time, removal solutions, and incubation time, affecting MIP were optimized. The non-imprinted polymer (NIP) was prepared to act as a control. The electrochemical behavior of the designed sensor was investigated using the voltametric technique. For the first time, a MIP-based electrochemical sensor was developed for the determination of IBR which proved to be highly selective and sensitive with an imprinting factor of 3.71 for IBR with such low LOD and LOQ values 6.13×10-14 and 2.04×10–13 M, respectively. Detection of IBR was investigated in serum sample and tablet form. The findings demonstrated that the molecular imprinting approach in IBR detection is a highly effective technique that maximizes the potential of the newly developed sensor.