Perakende sektöründe çeşitlendirme stratejisi üzerine bir araştırma Nestle-Starbucks örneği
A research on diversification strategy in the retail industry: the case of Nestle-Starbucks
  1. Tez No: 828992
  2. Yazar: BUĞRA UFUK YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İşletmelerde büyüme stratejilerinin ele alındığı bu çalışmada büyüme olgusu, aslen bir büyüme stratejisi olarak kabul edilen çeşitlendirme stratejisi ve dışsal büyüme yollarından biri olan stratejik ittifaklar bağlamında ele alınmaktadır. Araştırma kapsamında 14 orta ve üst düzey yönetici ile nitel görüşmeler gerçekleştirilmiş, veri toplama sürecinde ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmanın verileri, Moustakas (1994) tarafından yayınlanan fenomenolojik yaklaşım yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, iki çok uluslu şirket arasında imzalanan lisans anlaşmasının kapsamı ve anlaşmanın Türkiye operasyonundaki sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, iki rakip firmanın iş birliği yaparak, diğer rakiplerine karşı büyük bir rekabet gücü kazandığı ve her iki firmanın da pazardaki güçlerini artırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with growth strategies in businesses, the phenomenon of growth is discussed in the context of diversification strategy, which is essentially considered as a growth strategy, and strategic alliances, which is one of the external growth paths. Within the scope of the research, qualitative interviews were conducted with 14 middle and senior managers, and semi-structured interview technique was used in the data collection process. The data of the research were analyzed with the phenomenological approach method published by Moustakas (1994). Within the scope of the research, the scope of the license agreement signed between two multinational companies and the results of the agreement in Turkey operations were evaluated. When the research findings are examined, it is seen that by cooperating, two rival companies have gained a great competitive power against their other competitors and both companies have increased their power in the market.