Oyunlaştırma yöntemi ile tedarikçi iş birliğinin güçlendirilmesi & sektör farkındalığının artırılması: tıbbi cihaz sektöründe bir araştırma
Strengthening supplier collaboration and raising sector awareness through gamification method: a research in the medical device sector
- Tez No: 828995
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tıbbi cihaz sektöründe, tedarik zincirinde yer alan tedarikçinin görevi, sadece ürün teslim etmekten ziyade, temin edilen ürünün kalitesi ve medikal uyumluluğuna da dikkat etmektir. Tıbbi cihaz sektöründeki firmaların çalışmaları, hasta sağlığına etki ettiği için tedarik zincirlerine de ayrıca önem vermelidirler. Tedarik zincirinin en iyi şekilde yönetilebilmesi için, tedarikçi yönetimi, kilit alanlardan biridir. Tedarikçi yönetiminin sağlanabilmesi için bazı uygulamalarla birlikte, tedarikçi ve müşteri ilişkilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu araştırmada, tedarikçinin müşterisinin beklentilerini anlamasını kolaylaştıracak, birbirlerinin beklentileri hakkında farkındalıklarını artıracak şekilde oyunlaştırma metodu kullanılmıştır. Bu oyunlaştırma metodu ile yapılan oyunda, müşteri hem tıbbi cihaz sektörü hakkında sorular yöneltmiş hem de kendi faaliyetleri için tedarikçisinden beklentilerini aktarmıştır. İnteraktif şekilde yapılan bu görüşme neticesinde hem müşteri-tedarikçi yakınlaşması gözlenmiş hem de tedarikçinin farkındalığının arttığı görülmüştür. Oyunun sonunda tedarikçiler, tedarikçi – müşteri ilişkisinden ziyade, kendilerinin müşterilerinin bir iş ortağı olduklarını, sektör itibariyle sağladıkları hizmet ve ürünlerin, hasta sağlığına etkilerini öğrendikleri için kilit bir pozisyonda olduklarını anlamışlardır.
Özet (Çeviri)
For the medical device sector, the role of the supplier in the supply chain is not only to deliver the product, but also to pay attention to the quality and medical suitability of the supplied product. Companies in the medical device business should prioritize supply chains since their activity affects patient health. Supplier management is a crucial component of effective supply chain management. Although, there are some applications to regulate supply chain management, supplier and customer connections must be improved to get success. In this study, the gamification technique was utilized to help suppliers comprehend their customers' expectations and to raise their awareness of each other's expectations. The customer addressed some questions about the medical device sector and indicated their expectations from the supplier in the game created using this gamification strategy. As a result of this interactive meeting, both the customer-supplier relationship and the supplier's awareness improved. At the end of the game, the suppliers realized that they were more of a business partner to their clients than a supplier-customer relationship. In addition, they learned that they were in a critical position due to the consequences of the services and goods they offered in the sector on patient health.