Bağlantılı araçlarda nesnelerin interneti siber saldırılarının adli bilişim açısından incelenmesi
Investigation of internet of things cyber attacks in connected vehicles in scope of computer forensics
  1. Tez No: 829002
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Otomotiv sektörü, alandaki ilk görülür araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yaşandığı on dokuzuncu yüzyıl sonlarından 1980'lere kadar neredeyse yüz sene boyunca, mekanik gelişmelerin diğer sektör ve alanlardaki gelişmelere nazaran daha baskın sayıda görüldüğü bir çalışma alanını temsil etmektedir. Öte yandan, dijitalleşme ile görülen yenilikçi adımların, 80'li yılların sonundan günümüze kadar otomotiv sektöründeki değişim ve ilerlemenin temelinde yer aldığını ise söylemek mümkündür. Günümüze kadarki son kırk yılı kapsayan süreç içerisinde, öncelikle araçlarda çift haneli sayılarda kendine yer edinen bilgisayarların var olduğu, sonrasında ise araçların çevreyle etkileşiminin tasarlandığı bağlantılı araç olgusunun sektörün merkezine oturtulduğu görülmektedir. Artan işlem yükünün bir sonucu olarak niceliksel olarak fazlalaşan işlem ünitelerinin varlığı, araçların yapısal güvenliği başta olmak üzere birçok alanda tehdit unsuru haline gelmesine sebebiyet verebilecek potansiyelde saldırı yüzey alanı oluşturmaktadır. Nesnelerin İnterneti fenomeninin sektörde kendine yer edinmesi ile otomobillerin kontrollerinden sorumlu yapıların diğer otomobiller ve/veya diğer ilgili cihazlar ile bağlantı kurmaları durumu ise, halihazırda var olan bu yüzey alanının ayrıca genişlemesine sebebiyet vermektedir. Sonuç olarak, bağlantılı araç elemanları arasındaki bağlantı sayısındaki artış ile üstel şekilde genişleyen saldırı zafiyet yüzeyinin akademik mercekte yeteri kadar irdelenmediği ve bu yolla ilerleyen süreç içerisinde sektör nezdinde duyulan ihtiyacı karşılamakta güçlük çekebileceği tespiti yapılmış olup; bu tez çalışması kapsamında bağlantılı araçlarda Nesnelerin İnterneti kullanımının kullanım alanları belirtilerek, işbu kullanım alanlarının oluşturduğu zafiyetler ve başta zafiyetlerin engellenmesi olmak üzere çözüm önerilerine dair teknikler araştırılmaktadır ve sonuç olarak bir çerçeve önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The automotive sector represents a field of study where mechanical developments were more dominant than developments in other sectors and fields for almost a century, from the late nineteenth century, when the first visible research and development activities in the field were experienced to the 1980s. On the other hand, it is possible to say that the innovative steps seen with digitalization have been at the heart of the change and progress in the automotive industry since the end of the 80s. In the process covering the last forty years from those dates to the present, it is seen that first, there are computers that have a place in the vehicles in double-digit numbers, and then the connected vehicle phenomenon, in which the interaction of the vehicles with the environment is designed, has been placed at the center of the sector. The presence of quantitatively increased processing units because of the increased processing load creates a potential attack surface area that can cause vehicles to become a threat in many areas, especially in the structural security of vehicles. The fact that the Internet of Things phenomenon has taken its place in the sector and that the structures responsible for the controls of the automobiles connect with other automobiles and/or other related devices causes the existing surface area to expand further. In consequence, it has been determined that the attack vulnerability surface, which expands exponentially with the increase in the number of connections between the connected vehicle elements, has not been adequately examined in the academic scope, and in this way, it may be difficult to meet the need in the sector in the future; Within the scope of this thesis, by specifying the usage areas of the use of the internet of things in connected vehicles, the vulnerabilities created by these usage areas and the techniques for solution proposals, especially the prevention of vulnerabilities, are investigated and as a result, a framework is proposed.