Karşılaştırmalı hukuk düzenlemeleri ışığında internet üzerinden gerçekleştirilen dezenformasyon fiillerinin ceza hukuku açısından değerlendirilmesi
The evaluation of disinformation acts committed on the internet from the perspective of criminal law in the light of comparative legal regulations
- Tez No: 829001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA BAŞER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Aslında uzun bir geçmişi olan dezenformasyon, yeni medya teknolojilerinin etkisiyle günümüzün bilgi toplumları açısında asli tehlikelerden birisi haline gelmiştir. Bu tehlike, en çok internet üzerinden yayılan sahte haberler olarak tezahür etmektedir. Hal böyle olunca dünyada çevrimiçi dezenformasyona karşı ceza hükümleri ihdas etme eğilimi belirmiştir. Bu konuda Almanya, dezenformasyonun siyasi hayattaki kişiler üzerinden demokratik topluma zarar vermesini ve sosyal ağları düzenlenmesi yönünden örnek teşkil etmektedir. Singapur ise idarenin dezenformasyona doğrudan müdahalesine örnek oluşturmaktadır. Rusya ise kabahat düzeyinde düzenlemeler yaparken özel konularda suç tanımlaması yönünden bir başka örnek sunmaktadır. Türk hukukunda ise halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma, savaşta yalan haber yayma, fiyatları etkileme, bilgi esaslı piyasa dolandırıcılığı, banka itibarını zedeleme ve haksız rekabet suçlarının çevrimiçi dezenformasyona karşı uygulanmaları mümkünse de bunların tadil edilmeleri isabetli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Disinformation, which actually has a long past, has become one of the primary dangers in today's information societies due to the influence of the new media technologies. This danger is most often manifested as fake news spread over the internet. Thus, in the world, a tendency to create criminal provisions against online disinformation has emerged. In this regard, Germany is an example for regulating disinformation that harms democratic society through people in political life and for regulating social networks. Singapore is an example of the administration's direct regulation of disinformation. Russia, on the other hand, provides another example for regulating disinformation at the level of misdemeanors but defining crimes for disinformation on special issues. In Turkish law, crimes of dissemination of information that misleads public, spreading false news during wartime, influencing prices, information based market manipulation, harming reputation of banks and unfair competition can be applied against online disinformation however a reform on these articles will be appropriate.