Öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarının okul yöneticilerinin erdemli liderliği açısından incelenmesi
Analysis of teachers' psychological well-being in terms of virtuous leadership of school administrators
- Tez No: 829026
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin psikolojik iyi oluşlarının okul yöneticilerinin erdemli liderliği açısından incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya ile Ereğli ilçesinde görev yapan 2069 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kümeleme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde 388 kişiye ulaşılmıştır. Bu çalışmada Yıldırım ve Kahveci (2019) tarafından uyarlanan Erdemli Liderlik Ölçeği ve Telef (2013) tarafından uyarlanan Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla kişisel bilgiler formu kullanılmıştır. Veriler topladıktan sonra araştırma verilerinin normal dağılmadığı görülmüştür. Bu kapsamda cinsiyet değişkeni açısından bir farklılaşma bulunup bulunmadığı Mann Whitney U testi ile incelenmiştir. Yaş, mesleki kıdem, eğitim düzeyi ve eğitim kademesi değişkenleri açısından farklılaşma durumunu incelemek amacıyla Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları ve okul yöneticilerinin erdemli liderliği arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla Spearman's Rho korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların psikolojik iyi oluşları ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Katılımcıların erdemli liderlik davranışlarına yönelik algılarının cesaret alt boyutu ile yaş ve mesleki kıdem değişkenleri ve tüm alt boyutlar ile eğitim kademesi değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Son alt probleme ait araştırma sonucunda öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları ile okul yöneticilerinin erdemli liderliği arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenlerin psikolojik iyi oluşu için okul yöneticilerinin erdemli davranmasını sağlayacak mesleki faaliyetler uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological well-being of teachers in terms of the virtuous leadership of school administrators. Correlational model was used in the research. 2069 teachers working in Konya and Ereğli districts in the 2022-2023 academic year are the scope of research. Cluster sampling method was used in the research. During the data collection process, 388 people were reached. In this study, Virtuous Leadership Scale adapted by Yıldırım and Kahveci (2019) and Psychological Well-Being Scale adapted by Telef (2013) were used. In addition, a personal information form was used to reach the demographic information of the participants. After collecting data, it was seen that the research data were not normally distributed. In this context, whether there is a difference in terms of the gender variable was examined with the Mann Whitney U test. Kruskall Wallis test was used to examine the differentiation status in terms of age, professional seniority, education level and education level variables. Spearman's Rho correlation analysis was conducted to determine the relationship between teachers' psychological well-being and school administrators' virtuous leadership. According to the results of the research, there is no significant difference between the psychological well-being of the participants and the demographic variables. A significant difference was found between the participants' perceptions of virtuous leadership behaviors, between the courage sub-dimension and the age and professional seniority variables, and between all sub-dimensions and the education level variable. As a result of the research related to the last sub-problem, a positive and moderately significant relationship was found between the psychological well-being of teachers and the virtuous leadership of school administrators. According to the results, professional activities that will enable school administrators to behave virtuously should be applied for the psychological well-being of teachers.