Profesyonel futbolcularda sınırlandırılmış alan oyunları, sprint, çeviklik ve kuvvet çalışmaları içeren 8 haftalık periodize edilmiş bir antrenmanın FMS değerleri üzerindeki etkisi
The effect of an 8-week periodized training including restricted field games, sprint, agility and strength training on FMS values in professional footballersmaster's thesis
  1. Tez No: 829061
  2. Yazar: OĞUZHAN BORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYITKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Sporcu performansı için kuvvet, sprint, çeviklik ve koordinasyon gibi önemli temel ve yardımcı biyomotor yetiler vardır. Bunları geliştirmek için bazı antrenman metotları uygulanır ve performans gelişimi açısından değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeleri yapan çeşitli test materyalleri mevcuttur. Fonksiyonel hareket değerlendirmesi (FMS) de tüm dünyada spor ve sağlık alanında insan hareketlerinin değerlendirmesi üzerinde uygulanan uluslararası birçok sağlık ve fitness kurumlarının kabul gördüğü ve uyguladığı bir sistemdir. Bu sebepten dolayı dünyadaki birçok takımlar sporcu performansını değerlendirmede FMS testlerini kullanmaktadırlar. Ancak Türkiye' de bu testi kullanan takımların literatürde sayısı azdır. Bu sebeple bu çalışmada profesyonel futbolcularda sınırlandırılmış alan oyunları, sprint, çeviklik ve kuvvet çalışmaları içeren 8 haftalık periodize edilmiş bir antrenmanın FMS değerleri üzerindeki etkisi araştırmaktır. Metot ve Yöntem: Çalışmaya futbol A takımındaki 15 kişi katılmıştır. Katılımcıların tamamına sınırlandırılmış alan oyunları, sprint, çeviklik ve kuvvet çalışmaları içeren 8 haftalık periodize edilmiş bir antrenman uygulatılmıştır. Antrenmanlar önce ve sonra da FMS değerleri alınmıştır. Bulgular: Çalışmanın ana bulgusu olarak FMS skorlarına bakıldığında; antrenman öncesi katılımcıların %67.3'ü 14 puan ve altında puan alırken, %32.7'si 15 puan ve üzeri puan aldığı, antrenman sonrasında FMS değerlerinde ise katılımcıların %46.6'sı 14 puan ve altında puan alırken, %53.4'ü 15 puan ve üzerinde puan aldığı bulundu. Katılımcıların ön test ve son test omuz mobilitesi ve toplam FMS skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken, diğer parametreler arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Sonuçlar: Profesyonel futbolcularda sınırlandırılmış alan oyunları, sprint, çeviklik ve kuvvet çalışmaları içeren 8 haftalık periodize edilmiş bir antrenmanın FMS değerlerini iyileştirdiği söylenebilir. Anahtar Kelimeler FMS, futbol, sakatlık
Özet (Çeviri)
Objective: There are important basic and auxiliary biomotor abilities such as strength, sprint, agility and coordination for athlete performance. To improve these, some training methods are applied and evaluation is made in terms of performance improvement. A variety of test materials are available that make these assessments. Functional movement evaluation (FMS) is a system that is accepted and implemented by many international health and fitness institutions, which is applied on the evaluation of human movements in the field of sports and health all over the world. For this reason, many teams around the world use FMS tests to evaluate athlete performance. However, the number of teams using this test in Turkey is low in the literature. For this reason, in this study, the effect of an 8-week periodized training including restricted field games, sprint, agility and strength exercises on the FMS values of professional football players is investigated. Methodology: The study was carried out by 15 the person has participated. An 8-week periodized training including restricted area games, sprint, agility and strength exercises was applied to all participants. FMS values were taken before and after the trainings. Results: Considering the FMS scores as the main finding of the study; It was found that 67.3% of the participants scored 14 points and below before the training, 32.7% got 15 points and above, and after the training, 46.6% of the participants got 14 points and below in FMS values, 53.4% of them got 15 points and above. While there was a statistically significant difference between the participants' pre-test and post-test shoulder mobility and total FMS scores, no statistically significant difference was found between other parameters. Results: It can be said that an 8-week periodized training including restricted field games, sprint, agility and strength exercises improves FMS values in professional football players. Keywords FMS, injury, soccer