IVF siklusları öncesi ovaryan kist tedavisinde OKS kullanımı-gonadotropin agonist kullanımının karşılaştırılması, IVF sonuçlarına etkisi
  1. Tez No: 829060
  2. Yazar: NURAY YUSIFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜHHA BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: IVF öncesi bazal ultrasonografide saptanan ovaryan kistler, tedavilerin gecikmesine neden olabilmektedir. Bu kistlerin yönetimi ve tedavisi günümüzde halen netlik kazanmamıştır. Çalışmamızda IVF öncesinde, over kisti tedavisi için OKS ve GnRHa kullanımı, IVF sonuçlarına etkilerinin araştırılması planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada Mayıs 2019 ile Temmuz 2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü Üremeye Yardımcı Teknikler Merkezi'nde bazal ultrasonografide over kisti bulunan hastalarda IVF öncesi OKS ve GnRHa tedavisi uygulanan iki grup oluşturuldu. OKS olarak 4. kuşak KOK ilaç, GnRHa olarak 3,75 mg Leuprolide asetat uygulanan hastalar çalışmaya alındı. TET ve FET'lerin her ikisi çalışmaya alındı. Gruplar demografik özellikleri, tedavi öncesi ve sonrası kist çapları, E2 düzeyleri, M2 oosit sayısı, fertilizasyon oranı, grade1 embriyo sayı ve klinik gebelik sonuçları yönünden karşılaştırıldı. BULGULAR: OKS ve GnRHa grupları Yaş, BMI, AMH yönünden benzerdi. OKS ve GnRHa grupları arasında kist tipleri, çapı ve E2 değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. OKS ve GnRHa kullananlarda ayrı ayrı olmak üzere kist çapı yönünden tedavi öncesi ve sonrası arasında (p2
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Ovarian cysts detected in basal ultrasonography before IVF may cause delay in treatment. The management and treatment of these cysts is still unclear today. In our study, it was planned to investigate the effects of using OCP and GnRHa for ovarian cyst treatment before IVF and their effects on IVF results. MATERIALS AND METHODS: In this study, between May 2019 and July 2022, two groups were formed in Sakarya Training and Research Hospital Korucuk Campus Center for Assisted Reproductive Techniques, in which patients with ovarian cysts on basal ultrasonography were treated with OCP and GnRHa before IVF. Patients who were administered 4th generation COC drug as OCP and 3,75 mg Leuprolide acetate as GnRHa were included in the study. Both Fresh ET and FETs were included in the study. The groups were compared in terms of demographic characteristics, cyst diameters before and after treatment, E2 levels, M2 oocyte count, fertilization rate, grade1 embryo count and clinical pregnancy outcomes. RESULTS: OCP and GnRHa groups were similar in terms of age, BMI, and AMH. There was no statistically significant difference between the OCP and GnRHa groups in terms of cyst types, diameter and E2 levels. A statistically significant difference was found between pre- and post-treatment in terms of cyst diameter (p2