Ses maskesi kavramı ve deneysel müziğin performatif boyutundaki yeri
The concept of voice mask and its place in the performative dimension of experimental music
  1. Tez No: 829089
  2. Yazar: GİZEM NUR DAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Caz Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada,“ses maskesi”kavramının kapsamlı bir biçimde araştırılarak tanımlanmasına odaklanılacak ve bu kavramın deneysel müzik, caz müziği, alt türleri ve çağdaş performatif sanatlar ile etkileşimine değinilecektir. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde ise geleneksel bir bakış açısı ve yöntemle maskelerin anlamını, sembolizmini ve sosyal işlevlerini ele alan toplumbilimsel yaklaşımların kapsamı genişletilerek, maske kavramı göstergebilimsel bir bakış açısı ile kimlik simgeleri ve göstergeleri olarak ele alınan bir çerçeve içinde incelenecektir. Bu bağlamda maske ve maskeleme aracı olarak ses maskesi kavramı, kimlik inşası sürecine etkileri açısından ele alınacaktır. Tüketim toplumu ve yeniden üretim ilişkisi açısından, özgün müzikal kimliği ile kolektif bilinçaltında idol ve ikona dönüşen sanatçıların, diğer özelliklerinin yanı sıra ayırt edilebilir performans ve üslupları bir metafor olarak ses maskesi kavramı ile ilişkilendirilerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study will focus on the comprehensive research and definition of the concept of“voice mask”and its interaction with experimental music, jazz music, its subgenres and contemporary performative arts. In the following sections of the study, the scope of sociological approaches that deal with the meaning, symbolism and social functions of masks with a traditional perspective and method will be expanded, and the concept of mask will be examined within a framework that is considered as identity symbols and indicators with a semiotic perspective. In this context, the concept of mask and voice mask as a masking tool will be discussed in terms of its effects on the process of identity construction. In terms of the relationship between consumption society and reproduction, the distinguishable performances and styles of the artists, who have become idols and icons in the collective subconscious with their unique musical identity, will be evaluated in relation to the concept of voice mask as a metaphor.