Illustrating dissent: visual narrative of an eventful protest based on the Gezi protests
İnfiali resimlemek: Gezi protestoları üzerinden bir olaylı protestonun görsel anlatısı
- Tez No: 829088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Görsel ve performatif yönü özellikle zengin olan 2013 Gezi Protestoları'nda eylemciler tarafından yaratılan ve paylaşılan illüstrasyonlar, eylemcilerin profilini, motivasyonlarını ve deneyimlerini yansıtması bakımından önem taşımasına rağmen, yeterince incelenmemiştir. Bu tez, Gezi Protestoları'nın görsel boyutunu, ve dinamiklerinin bu illüstrasyonlarda nasıl görselleştirildiğine odaklanarak analiz etmektedir. Görsel anlatıda (narrative) ortak örüntülerin ortaya çıkıp çıkmadığını araştırmak için üç aşamalı görsel analiz ve bağlamsallaştırma adı verilen yenilikçi bir metodoloji kullanılmıştır. İllüstrasyonlar, siyasi ikonografiye dayalı bir görsel içerik analizi ile analiz edilirken, bulgular illüstratörlerle yapılan derinlemesine görüşmeler, anket raporları ve literatür taraması yoluyla daha da bağlamsallaştırılmıştır. Üç ana bulgu söz konusudur. İlk olarak, Gezi illüstrasyonlarının görsel anlatısı, özgürlükçü değerlere sahip bireyci bir pozisyon ile duygusal ve bilişsel olarak şok edici polis şiddetine maruz kalan protestocuların yeni deneyimlenen kolektif dayanışması arasındaki müzakereyi sergileyen yeni bir protestocu ikonografisine işaret etmektedir. İkinci olarak, bu yeni ikonografiyi içeren illüstrasyonların içeriği ve illüstrasyonların yaratım süreci, Gezi Protestoları'nın olaylı eylem (eventful protest) karakterini büyük ölçüde yansıtmaktadır. Son olarak, illüstrasyonlar yalnızca trajik anların ve önemli figürlerin görünürlüğünü artırmakla kalmamakta, aynı zamanda anlamlarını değiştirmekte ve duygusal ve bilişsel etkilerini yoğunlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 2013 Gezi Protests is one of the most significant protests in the recent history of Turkey, with particularly rich visual and performative aspects, including illustrations. Despite their significance in reflecting the protesters' profile, motivations, and experiences, the illustrations they created and shared are understudied. This thesis analyzes the visual dimension of the Gezi Protests, with a specific focus on how the dynamics of the Gezi Protests were visualized in these illustrations. Employing an innovative methodology called three-step visual analysis and contextualization, the thesis investigates whether any visual narrative emerged. While the illustrations are analyzed through a visual content analysis based on political iconography, the findings are further contextualized through in-depth interviews with illustrators, survey reports, and literature review. There are three major findings. Firstly, the visual narrative of Gezi illustrations proposes a new protestor iconography that suggests the negotiation between an individualistic position with libertarian values and the newly experienced collective solidarity of inexperienced protestors dealing with emotionally and cognitively shocking police violence. Secondly, the content of the illustrations, including this new iconography and the creation process of the illustrations themselves, highly reflect the eventful characteristics of the Gezi Protests thanks to the illustration's capacity to communicate ideas and emotions visually. Lastly, the illustrations increase the visibility of tragic moments and important figures, alter their meanings, and intensify their emotional and cognitive impact on the audience.