Türk Ceza Kanunu'nda iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçları
The crimes of the violation of the freedom of work and labour i̇n the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 829104
  2. Yazar: YUSUF GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İş ve çalışma hürriyeti kavramı, sanayinin gelişmesiyle ortaya çıkmış ve gün geçtikçe önem kazanmıştır. İş ilişkisinin tarafları işçi ve işverendir. İşçi bu ilişkinin güçsüz tarafıdır. İşveren, engellenmediği takdirde çoğu zaman işçinin haklarını ihlal etmektedir. Menfaat dengesizliğinin giderilmesi gerekliliği, zaman içinde işçinin korunması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bahsedilen korumanın ceza hukukundaki görünümü olan iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçları, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 117'nci maddesinde dört ayrı fıkra halinde düzenlenmiştir. Düzenlenen fıkralar arasında benzer yönler bulunmakla birlikte, birbirinden bağımsız suç tipleri ihdas edilmiştir. Bu tez, üç ana bölümden oluşmaktadır. Üç bölümde de Yüksek Mahkeme kararlarına ve doktrindeki görüşlere yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde iş ve çalışma hürriyetinin ihlali kavramı, yasal dayanaklarıyla ele alınmış ve 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenleniş biçimiyle arasındaki farklılıklar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde incelenen suç tipleri, benzer ve farklı yönleriyle ele alınarak detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve üçüncü bölümde benzer suç tipleriyle karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of freedom of work and labour, has emerged with the development of industry and has gained importance day by day. The parties to the labour relationship are the employee and the employer. The worker is the weaker part in this relationship. Unless prevented the employer often violates the rights of the employee. The necessity to eliminate the imbalance of interests has led to the need to protect the worker over time. The offences of violation of freedom of work and labour, which are the appearance of the aforementioned protection in criminal law, are regulated in four separate paragraphs in Article 117 of the Turkish Criminal Code No. 5237. Although there are similar aspects between the regulated paragraphs, independent offence types have been introduced. This thesis consists of three main chapters. All three sections include Supreme Court judgements and doctrinal opinions. In the first part of the study, the concept of violation of freedom of work and labour is discussed with its legal basis and the differences between the way it is regulated in the Turkish Criminal Code No. 765 are emphasised. In the second part of study, the types of offences examined are evaluated in detail by considering their similar and different aspects and in the third part it is compared with similar types of offences.