Oyun tasarımı anahtarı modeline göre okul öncesi öğrencilerine yönelik kural bilinci üzerine eğitsel bir kutu oyunu tasarlanması uygulanması ve değerlendirilmesi
Design, implementation and evaluation of an educational board game on rule awareness for preschool students according to the game design key model
- Tez No: 829103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması,“Oyun Tasarımı Anahtarı Modeli”yöntemi ile tasarlanan bir kutu oyununun okul öncesi öğrencilerin kural bilinci düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tasarım ve geliştirme yöntemi kullanılmıştır. Nitel yöntem verilerinde“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Gözlem Notları”verileri toplanarak içerik analizi yapılmıştır. Nicel yöntem verilerinde ise“Kişisel Bilgi Formu”ve“Kural Bilinci Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim dönemi arasında Samsun ilinin İlkadım ilçesine bağlı örgün eğitim veren özel bir okulun Okul Öncesi 5 yaş kademesine bağlı 57 öğrencinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırma sürecinde, kontrol grubuna kazanım doğrultusunda hazırlanmış okul öncesi etkinlikleri; deney gruplarına ise“Oyun Tasarımı Anahtar Modeli”ile tasarlanmış kutu oyunu oynatılmıştır. Araştırma süresince tüm istatistiksel işlemler SPSS 20 programında gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin oyun tasarımcısı, okul öncesi öğretmeni değerlendirmelerine dayalı“Kural Bilinci Ölçeği”puan ortalamalarındaki zaman içerisindeki değişimini incelemek amacıyla bağımlı örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin oyun tasarımcısı, okul öncesi öğretmeni değerlendirmelerine dayalı“Kural Bilinci Ölçeği”ön test toplam puan ortalamalarındaki farklılıkları incelemek amacıyla ise tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; okul öncesi öğretmenleri ve oyun tasarımcısı değerlendirmelerinde ön test puanlarına ilişkin farklılıklar bulunmasına rağmen, tutarlı bir şekilde her iki değerlendirici de deney grubunda yer alan öğrencilerin kurallara uyma bilincinde zaman içerisinde anlamlı ve olumlu bir değişim olduğunu bildirmiştir. Bu bulgular, oyun tasarımı anahtarı modeline göre kuralları öğretmek için tasarlanmış kutu oyununun okul öncesi çocuklarının kural bilincinin gelişiminde yararlı bir etkinlik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to examine the effect of a board game designed with the“Game Design Key Model”method on preschool students' rule awareness levels. Design and development method was used in the study. In the qualitative method data,“Semi-structured Interview Form”and“Observation Notes”data were collected and content analysis was performed. In the quantitative method data,“Personal Information Form”and“Rule Awareness Scale”were used. The research was carried out between the 2021-2022 academic year with the participation of 57 students from the Preschool 5-year-old level of a private school providing formal education in İlkadım district of Samsun province. During the research process, the control group was given preschool activities prepared in line with the outcome, and the experimental group was given a board game designed with the“Game Design Key Model”. During the research, all statistical procedures were carried out in SPSS 20 program. The t-test for dependent samples was used to examine the change over time in the mean scores of the“Rule Consciousness Scale”of the students in the experimental and control groups based on the evaluations of the game designer and preschool teacher. One-way analysis of covariance (ANCOVA) was used to examine the differences in the pretest total score averages of the students in the experimental and control groups based on the game designer and preschool teacher evaluations. As a result of the study, although there were differences in the evaluations of the preschool teachers and the game designer regarding the pre-test scores, both evaluators consistently reported that there was a significant and positive change in the rule awareness of the students in the experimental group over time. These findings suggest that the board game designed to teach rules according to the game design key model is a useful activity in the development of preschool children's rule awareness.