Elektronik fetal monitörizasyon bulgularinin erken neonatal sonuçlar ile ilişkisi
Early neonatal outcomes in relation with electronic fetal monitorization findings
  1. Tez No: 829108
  2. Yazar: ÖMER GÖKHAN EYİSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma; güven vermeyen fetal kalp hızı traseleri nedeniyle sezeryan yapılan olgularda, elektronik fetal monitörizasyon bulguları ile erken neonatal sonuçlar arasındaki ilişkiyi araĢtırmak için yapıldı. Materyal ve Metod: 34 haftadan büyük gebeliği olan ve güven vermeyen elektronik fetal monitörizasyon traseleri nedeniyle sezeryan yapılan 84 hasta değerlendirildi. Hastaların doğum öncesi devamlı elektronik kalp hızı monitörizasyonları yapıldı. Doğumda Apgar skoru ve umbilikal arter gaz analizi yapıldı. Neonatal sonuçlara kör bir araştırmacı 84 traseyi National Institute of Child Health and Human Development guideline'ı kullanarak tekrar değerlendirdi. Hastalar variabilite derecelerine ve bununla kombine edilen deselerasyon tipine göre 5 gruba ayrıldı. 5 grubun traseleri ile Apgar skorları ve umbilikal kord pH, Be ve laktat değerleri varyans analizi ve ile test edildi. Apgar skorları ve kan gazı değerlerinin korelasyonu için Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was undertaken to correlate changes in the electronic fetal heart rate patterns with early neonatal outcomes in patients who delivered by ceserean sectio for non-reassuring fetal heart rate tracings. Materials and Methods: We evaluated 84 patients at a gestational age of >34 weeks who delivered by ceserean sectio for non-reassuring fetal heart rate tracings. All patients had continous electronic fetal monitoring during labor. Apgar score and umbilical artery cord gas analysis were performed at delivery. One investigator blinded to neonatal outcome rewieved all 84 tracings using the National Institute of Child Health and Human Development guidelines. Patients were categorized into five groups depending on the variability combined with the type of decelerations. The relationships among the groups including Apgar score, umbilical artery pH, Be and lactate were assesed with analysis of variance and x2 test. Pearson correlation analysis was used to correlate Apgar score and the umbilical cord gas analysis.