Reklamda hikâye anlatımı ve etkilerinin ölçülmesi
Storytelling in advertising and measuring its effects
- Tez No: 829112
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Reklamda Hikâye Anlatımı ve Etkilerinin Ölçülmesi isimli tez çalışması, kısa bir bakış olarak hikâyeyi ve yapısını, özel olarak hikâyenin reklam filmlerindeki kullanımını, bu kullanımın izleyenler üzerindeki etkilerini ve temel bir anlatım biçimi olarak hikâyenin yine reklam içeriklerindeki olanaklarını ve sınırlılıklarını konu edinmektedir. Araştırmanın önermesi, hikâye anlatımlı reklamların hikâye anlatımlı olmayan reklamlarla kıyaslandığında insanları daha çok etkilediği ve bu bir dizi etkinin ise reklamın temel amacı olan satın alma niyetini olumlu yönde tetiklediği üzerinedir. Araştırma sorusunu incelemek ve analiz etmek için güncelleştirilmiş bir model olan Beş Aşamalı Etkiler Hiyerarşisi tercih edilmiştir. Analizler için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Benzer denilebilecek araştırmalardan farklı olarak modelin tüm aşamalarında her hipotezi doğrulayacak şekilde hikâye anlatımlı reklamların lehine net ve tutarlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study titled“Storytelling in Advertising and Measurement of Its Effects”focuses briefly on storytelling and its structure, and specifically on its application in advertising films. The study explores the influences of this usage over viewers, discussing the potentials and limitations of storytelling as a fundamental narrative form in advertising contents. The research proposition suggests that advertisements based on storytelling have a higher impact on people than non-storytelling ones. Furthermore, a range of storytelling effects serve to positively stimulate the targeted outcome of advertising, namely the intention of purchasing. The Five-Stage Hierarchy of Effects, an adapted model of the marketing theory, was preferred to examine and analyze the research question. The SPSS 25.0 software package was used to perform the analyses. In contrast to the findings of comparable studies and confirming each hypothesis in every stage of the model, conclusive and consistent results in support of storytelling-based advertisements were found.